Премијера филма “Љубав Твоја и непослушност моја“ у крипти подгоричког Саборног храма

Премијерна пројекција филма “Љубав Твоја и непослушност моја“ одржана је синоћ у препуној крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

Премијера филма “Љубав Твоја и непослушност моја“

У питању је екранизована истинита животна прича младог редитеља и продуцента Луке Ђурапчевића који је хук и пјесме са трибина замијенио Литургијом и химнографијом Цркве која славослови Бога Живог и Истинитог, а припадност навијачкој групи – припадношћу народу Божијем.

Ради се о филму чија снажна порука о покајању и повратку Дому Очевом, као и позивом на слогу међу закрвљеном браћом, размекшава и најхладнија срца.

Уз јасну и важну поруку коју филм шаље прије свега припадницима навијачких група, аутор је одлучио да у договору и сарадњи са хуманитарним организацијама  “Срби за Србе” и “Млади за Космет” направи велику добротворну акцију. Филм ће се приказивати у многим градовима српских и осталих православних земаља па све до земаља западне Европе, Канаде, САД и Аустралије. Од прикупљеног новца Хуманитарна организација “Срби за Србе” помоћи ће вишечлане српске породице, а Хуманитарна организација “Млади за Космет” наше манастире на Косову и Метохији.

Премијеру је отворио старјешина Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, протојереј Никола Пејовић, који је у уводном слову ово вече назвао несвакидашњим и нагласио да је филмско остварење Луке Ђурапчевића свједочанство о чуду Божијем:

,,А да је несвакидашње и изван неких редовних токова показује и ваше бројно присуство, јер крипта је можда и по први пут мала да прими све оне који су вечерас дошли да виде једно свједочанство о чуду Божијем. О чуду не као нечем видљивом и опипљивом, нешто што често сматрамо чудом, већ чудо како се душа преобража и како се вазноси са земље на небо и како се везује за небеско. Као што то и знате, филм нашег брата Луке Ђурапчевича, који обухвата његов живот, али и тему која је изузетно атрактивна и за нас веома пријемчива, која се тиче спортске трибине, младалачког живота и страсти коју она носи и која се тиче онога што је смисао и суштина овога филма, а то је преображење људске душе и проналажење смисла живота и смисла да свака трибина, без обзира на то коју боју заставе носимо и ком клубу пјевамо, постане једна трибина Божија, окупљена око Оца милостивога”, поручио је протојереј Никола Пејовић.

Народни гуслар Максим Војводић отпјевао је уз струне гусала пјесму ,,Под Крстом”.

По премијерном приказивању филма, Лука Ђурапчевић говорио је о милости, љубави и доброчинствима Божијим којима је преиспуњен његов живот:

,,Стојећи мирно у овоме светоме храму желим првенствено да заблагодарим Тројединоме Богу Оцу, Сину и Светоме Духу на свој милости, љубави и доброчинствима Божијим којима је преиспуњен мој живот. Најсвјежији Божији дар мени намијењен јесу овај дан и ова ноћ, јер видим све вас.”

Он се захвалио продукцији Simple Films и редитељу Николи Човићу, као и његовој мајци, али и свим пријатељима и људима који су одиграли кључне улоге у овоме стваралачком процесу.

,,Мислим да је филм довољно рекао и да мени не преостаје ништа друго сем да заблагодарим Господу и Мајци Његовој – Пресветој Богородици, што удостојише мене недостојног да будем овдје и говорим испред вас. Благодарим Његовом Високопреосвештенству Митрополиту црногорско-приморском г. Јоаникију на благослову и шанси коју ми је дао.  Благодарим мојој Српској Православној Цркви и многобројним свештенству и монаштву широм наших српских земаља и Русије, Грчке, Канаде, Сједињених Америчких Држава. Ваше непрестане молитве су ми давале снагу и подржавале ме да ово изведем до краја”.

Посебну захвалност исказао је свом духовном руководитељу јеромонаху Рафаилу Бољевићу, игуману манастира Подмаине у Будви:

,,Како да прође моје благодарење, а да не заблагодарим мом духовнику – оцу Рафаилу (Бољевићу) који ме је са љубављу руководио од мог повратка у отаџбину и који ме руководи тако да се повинујем Христовим заповијестима, очишћењу и просвјетљењу. Како је и говорио блаженопочивши Митрополит Амфилохије: Ништа не дугујемо једни другима, једино дугујемо љубав – да љубимо једни друге! Ето то се од нас очекује! Да увијек будемо у љубави према Богу и према људима”, закључио је млади и талентовани редитељ и продуцент Лука Ђурапчевић.

Напослијетку су наступили етно појци Лука и Маша Војводић који су пред свима извели ,,Победну песму”, којом су и закључили одржавање премијере у крипти подгоричког Саборног храма.

Борис Мусић

Извор: Митрополија црногорско-приморска