Парохијски лист "Искра Шавника“ ускоро излази из штампе

У припреми је, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, први број часописа "Искра Шавника“. Најављен је као парохијско гласило, које ће излазити четири пута годишње, а биће посвећен вјери, култури и образовању.

Идеја о покретању листа "Искра Шавника“ иницирана је, према ријечима свештеника Драженка Ристића, надлежног пароха, на овогодишњој Светосавској академији у чијем програму су, као и претходних година, учествовале значајне личности из области културе, историје, умјетности, образовања, чија излагања заслужују да их чује и шира јавност.

Шавнички крај се већ дуже вријеме налази у стању опште апатије, а оваквој цјелокупној клими доприноси и непостојање било каквог локалног информативног гласила.

Парохијски лист

Часопис "Искра Шавника“ ће, превасходно, бити посвећен темама о вјери, духовним поукама, историји, српском језику и књижевности, култури, домаћим обичајима, легендама и медицини. Своје стране отвориће и за дјечје стваралаштво, са рубриком коју ће даровитим цртежима, пјесничким и прозним остварењима осмишљавати дјеца и омладина Шавника.

"Бавићемо се шавничким крајем од постања Дробњака, досељавањем појединих братстава, појединим дробњачким селима, затим темама везаним за српски језик и књижевност, легендама овог краја, пјесништвом аутора који су из Шавника, али ћемо бити отворени и за друге ауторе. Пратићемо живот наше Цркве и наше парохије, као и све оно што се дешава ван наше Епархије, а од великог је значаја за цјелокупну Православну Цркву. У плану је и рубрика хроника нашег краја са важним догађајима из живота наше локалне заједнице“.

"Мислимо да ће садржај овог листа бити богат и да ћемо нашим читаоцима понудити разноврсне теме, које су, првенствено, везане за дробњачки крај, а шавничка општина са свим њеним селима веома је богата културним, историјским и духовним наслеђем. Надамо се да ће, с Божјом помоћу, екипа људи која чини редакцију будућег гласила наше парохије имати мноштво идеја и материјала и да ће часопис излазити дуго година, а све на корист информисања и образовања људи са овог подручја“, напомиње свештеник Ристић.

Парохијски лист

Припремање материјала за први број, чије излажење се очекује за празник Васкрсења Христовог, приводи се крају. Да би се прикупљени текстови послали у штампу потребно је, ипак, обезбиједити новац који је за ову парохију, без сталног извора прихода, велики проблем, не само када је покретање парохијског листа у питању.

"Осим прикупљања текстова за сам часопис, радимо и на прикупљању прилога за штампање листа. Већ сам упутио молбе за помоћ на неколико адреса. Надамо се да ће људи препознати нашу добру намјеру, те да ће нам изићи у сусрет како бисмо обезбиједили средства потребна за подмиривање трошкова око штампања првог броја "Искре Шавника“. Вјерујемо да ћемо, потом, од продаје листа успјети да сами финансирамо његово даље излажење“.

"За сада је прикупљен мањи дио потребног износа, а овом приликом апелујемо на људе, не само Шавничане и оне који су поријеклом из овог краја, него на све људе добре воље да се укључе у ову нашу акцију и помогну нам око прикупљања новчаних средстава неопходних за штампање првог броја нашег локалног гласила. Понављам, шавничка Црквена општина нема никакав стални, редовни, па самим тим ни резервни, извор прихода да би од тога могла да се бави мисионарским дјелатностима“, поручује у свом апелу надлежни парох.

Редакција окупља старије и млађе људе, који се баве баве историјом, философијом, умјетношћу, српским језиком и књижевношћу, медицином. Часопис ће, како је планирано, излазити четири пута годишње и биће везан за велике црквене празнике: Васкрс, Петровдан, Малу Госпојину и Божић.

Образник "Искра Шавника“ моћи ће се купити у већим црквама и манастирима на територији Црне Горе, као и на мјестима предвиђеним за продају штампе.
Уплате се могу вршити на број жиро рачуна Црквене општине Шавник:
535–10536-93 који је отворен код Прве Банке, са назнаком за часопис "Искра Шавника“.