Прослављен празник Светог Порфирија гаског

На дан када наша Црква Православна молитвено слави спомен на Светог Порфирија, Епископа гаског, у уторак 11. марта 2015, Света Литургија служена је у манастиру Косијерево.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

Литургију, у капели Светог апостола Луке у манастиру Косијерево, служило је више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке и Митрополије црногорско-приморске, а поводом имендана монаха Порфирија, сабрата Манастира.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

Литургијом је началствовао протојереј Петар Крговић, парох граховски, а сабраним вјерницима ријечима бесједе обратио се протојереј Велимир Јововић, свештеник никшићког намјесништва.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

О. Велимир је казао да пост сам по себи није циљ нашег живота. Пост је суштинско средство да дођемо до циља, а циљ, према његовим ријечима, јесте сјединити се са Господом, односно, припремити се за сусрет са Њим, а тек онда причестити се Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

"Колико год се ми људи припремали, никад нећемо у потпуности бити достојни ове Свете Тајне Божје. Постоје погрешна тумачења о приступању Светом причешћу, па неки тврде да људи не би требали често да се причешћују, јер би морали да буду достојни да се причесте. Ми се не можемо никада удостојити, али оно што нас удостојава јесте велика љубав и милост Божија према нама људима“, рекао је свештеник Јововић, нагласивши да Светој чаши треба да приступамо са свјесношћу свог гријеха и покајањем због тога, а у исто вријеме и са великом жудњом и потребом да се сјединимо са Господом.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

"Бог нам је данима Великог и Часног поста, подарио специфичан период године, уочи највећег празника Васкрсења Христовог, да на најживљи начин исповиједамо прави хришћански живот, који послије Свете Четрдесетнице треба да се преноси и на цијелу годину. Цио људски живот треба тако да протиче, да протиче са великим повјерењем у Бога, са великом скрушеношћу и покајањем пред Богом.“

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

"Ако то тако буде онда смо, заиста, прави и достојни Христови следбеници, а ми данас прослављамо управо таквог, једног од многих, Светог Порфирија Епископа гаског, великог угодника Божијег, који је од младости своје оставио све овоземаљско, свјетско, прилијепио се Богу Живом и Бог га је прославио. Ево већ 1600 и више година ми прослављамо име његово, па и ми сада да се присјетимо његовог светог живота и ревновања за Господа. Свети Порфирије је био велики мисионар Цркве Христове. Када је дошао у град Газу, каже се, да је било свега 280 хришћана, а својом великом вером и стрпљењем Порфирије је успио да Газане преведе у вјеру Христову, па се цио град обрео у светој православној вјери Христовој. Такви су, драга браћо и сестре, угодници Божији, они сијају својим животом, свјетлошћу свог живота и та се свјетлост и светост преноси на друге људе и покољења“, казао је протојереј Велимир Јововић, закључујући своју поуку ријечима да Господ сваком човјеку, не само Божјим угодницима и светитељима, нуди да буде сасуд Духа Светог само ако човјек иде правим, истинским путем Божјим.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

Поводом имендана монаха Порфирија, сабрата манастира Косијерево освештан је и преломљен славски колач.

Прослављен празник Светог Порфирија гаског

Сабрање у име Божје, а у спомен Светог Порфирија гаског, настављено је у манастирској гостопримници уз пригодно послужење.