Крсту Твоме клањамо се, Христе

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Крстопоклону недјељу, 23. марта 2014, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Архангела Михаила у Андријевици.

Саслуживали су свештенослужитељи Епархије: протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијересјки намјесник беранско-андријевички, протојереј-ставрофор Боро Врховац, парох андријевички, свештеник Никола Скопљак, јереј Жељан Савић и јерођакон Агапит Драгојевић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Крсту Твоме клањамо се, Христе

У литургијској бесједи Преосвећени Владика је казао да на овај свети дан, када се приближавамо средини Часног и спасоносног Васкршњег поста, прослављамо Крст Господњи, силу Његову, која нас укрепљује и оснажује да идемо путем врлине.

"Испуњавајући заповијест Христову, која је упућена свима који у Њега вјерују - "Ко хоће да иде за мном“, а то значи ко хоће да вјерује у Њега и прихвата Његову науку, "нека се одрекне себе, и узме крст свој и за Мном иде“. Ту Господ говори о љубави, а љубав тражи одрицање, самоодрицање, превазилажење саможивости, себичности. То је оно што бисмо могли назвати љубављу, јер једино љубављу можемо да превазиђемо своје мане, љубављу постајемо већи него што стварно јесмо. Када се у човјека усели љубав Божја он узраста духовно, напредује, прелази из смрти у живот, љубав Божја нас привлачи и улива се у срца наша Духом својим Светим, као што говори Свети апостол Павле“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.

Крсту Твоме клањамо се, Христе

Дати крв свом ближњем, коме је здравље нарушено, а живот угрожен, знак је велике љубави и жртве, јер је у крви живот, па често онај ко ближњем да крв, тиме и спаси његов живот, истакао је Владика Јоаникије. Замислите колика је била жртва Онога Који је излио своју крв за све нас, да би својом крвљу обновио нашу крв, да би обновио наш живот, да би обновио цјелокупну људску природу, цијело потомство Адамово и то не за привремени живот, него за вјечни живот.

"У томе је тајна крста Христовог, јер је Господ Исус Христос из љубави према роду људском примио добровољно страдање за све нас, био неправедно осуђен, узишао на крст, примио распеће и крст, али све је то Он добровољно прихватио ради нас и ради нашег спасења, да би изливањем своје животворне крви обновио цијело човјечанство, да би опрао наше савјести, да би нас исправио и упутио на прави пут Божји, да би нас увео у заједницу са Богом живим, са Оцем нашим Небеским, да би нас усиновио Богу и Оцу. У томе је тајна крста, драга браћо и сестре, велика тајна и велика сила Часног и Животворног Крста, која се пројавила одмах приликом тог догађаја. Тајна Крста се није пројавила само у једном моменту, него се пројављује кроз сва времена и кроз све вјекове“, казао је Његово Преосвештенство.

Крсту Твоме клањамо се, Христе

И у овом светом храму, додао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, засијала је тајна Крста Христовог. Прије неколико година, од Чистог понедјељка до Васкрса и неколико дана послије Васкрса, истакало је свето миро из крсног знамења, донесеног из Јерусалима.

"Нешто чудесно, чудо неко се догађало пред нашим очима и послије Васкрса је само стало. Повремено би опет мало оросило, али много мање. Преко овог крсног знамења пројавила се тајна Христове жртве, замирисала је Христова жртва која својим благоуханијем испуњава небо и земљу. Рајски мирис, преко тог Светог мира, изливао се у овај свети храм и зато смо устројили да на јесењи Крстовдан, на Крстопоклону недјељу и остале дане у години који су посвећени Часном крсту, служимо свету службу Божју ако је могуће саборно, да се заједно Богу помолимо и прославимо Крст Господњи“.

Крсту Твоме клањамо се, Христе

"Славећи Крст Господњи поклањамо се смрти Христовој, жртви Његовој, али славимо, истовремено, и Његово Тридневно Преславно и Спасоносно Васкрсење. Зато увијек кад прослављамо Часни Животворни Крст пјевамо ону чудесну пјесму "Крсту Твоме клањамо се, Владико, и Васкрсење Твоје Свето прослављамо“. У овом једном стиху ове свете химне садржана је сва тајна наше свете вјере. Најдубљи ослонац наше вјере управо је страдање Христово, Његова смрт и Његово Васкрсење, а са Његовим Васкрсењем и ми васкрсавамо. Све што је чинио Господ није чинио себе ради, него ради нас и ради нашег спасења. Зато се поклањамо Господу, Његовим страдањима, Његовом доласку у овај свијет, Његовом дјелу, Његовом Крсту, Његовој смрти и прослављамо Преславно Тридневно Његово Васкрсење и увијек пјевамо химну "Крсту Твоме клањамо се Владико“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Крсту Твоме клањамо се, Христе

Након Светог богослужења у храму у Андријевици, у којем су се били сабрали бројни вјерници, од којих је већина приступила Светој тајни причешћа, Преосвећени Владика је са свештенством обишао радове на изградњи цркве Свете великомученице Марине, која се гради у Улотини код Андријевице. Разговарало се о завршетку радова и освећењу храма, које ће, највјероватније, бити обављено на храмовну славу – празник Свете великомученице Марине Огњене Марије.