Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

У цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, na Крстопоклону недјељу, литургију је служио протојереј Дарко Пејић.

У својој бесједи отац Дарко се осврнуо на назив Крстопоклоне недјеље, која се налази у средини часнога поста.

Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

"На то питање нам одговор даје сам Исус Христос у Јеванђељу које каже: "Ко се не одрекне себе и не узме крст мој, и не пође замном, неће ући у Царство небеско“. Свака самовоља, себичност је злаи опака јер је гордост, и сваки пут када се човјек поузда сам у себе, превариће се, и слагаће себе и другога. Мјера човјековог спасења је крст Господњи, који најприје симболизује рај, у којем су Адам и Ева имали дрво живота, и када су окусили са дрвета познања удаљени су из раја. Исус је раширивши руке своје на крсту, проливши крв и осветивши крст крвљу својом, васпоставио и поново подигао Дрво живота. Дрво живота значи извршавати беспоговорно вољу и заповијести Божије. Када нам је тешко да опростимо другима, сјетимо се само Њега на крсту. Док старјешине и народ говоре "распни га, распни“, Он и на крсту наставља да буде исцјелитељ и добротвор народа, говорећи: "Опрости им Оче, не знају шта чине“. И данас кад год оговарамо, свађамо се, завидимо једни другима..., Он за нас говори исте те ријечи. Онај ко се сјећа и опомиње Крста Господњег ништа му није тешко“, бесједио је отац Дарко.