Братски састанак свештенства на Жабљаку

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преподобног Бенедикта Нурсијског, у четвртак 27.марта 2014, Литургију Пређеосвећених дарова у храму Преображења Господњег на Жабљаку.

Саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво Епархије. Свештенослужитељима и вјерном народу, који је учествовао у молитвеном сабрању, бесједио је протојереј Дарко Пејић, парох бјелопољски.

Братски састанак свештенства на Жабљаку

"Ово су, драга браћо и сестре, дани спасења, дани милосрђа, љубави, доброте Божје. Овај свети Велики Часни пост постио је тајновидац и боговидац Мојсије, постио је Свети пророк Илија и млади пророк Данило, овај пост постила су и она три младића који су били бачени у ужарену пећ, а Господ је огањ у росу претворио и сачувао слуге своје. Овај пост постио је и сам Господ наш Исус Христос, Свети апостоли, Свети мученици кријепљени овим постом, храбро и радосно, су ишли на страдања и подносили најстрашније муке. Овај пост постили су и свети преци наши и оставили и нама да га чистог и светог држимо“, казао је свештеник Пејић.

Братски састанак свештенства на Жабљаку

Он је истакао да се кроз пост Господу нашем приближавамо.

"Пост да поткрепљујемо молитвом тихом из срца, искрено, а Господ наш Који нас је учио како треба да се молимо у молитви "Оче наш“ каже нам да молимо Господа да нам опрости дугове наше као што и ми опраштамо дужницима нашим. Не помаже човјеку много ни пост, ни молитва, ако човјек дише мржњом, злобом, завишћу на брата свога, на породицу, на комшију. Треба најприје од злобе, зависти, пакости и мржње да се очистимо, а онда принијети молитву, искрено од срца, Господу и Господ ће такву молитву примити. Пост и молитву треба поткријепити и оснажити милосрђем“ .

"Овај пост треба да посте сви, јереји, свештеници, часно и чесно, да би били примјер народу своме; и стари људи да би се опомињали дужине живота свога, јер су кроз живот скупили и накупили, нажалост, и зла и гријеха, да се сјећају, опомињу и моле Господа да им опрости. Овај пост треба да посте и родитељи за спасење своје и спасење дјеце своје; и дјевојке да посте, учећи се чедности и честитости, младићи, оружајући се постом, да се снаже да побједе ђавола и свако зло и искушење; дјеца, такође, треба да се уче посту, требамо сви заједно да принесемо мали принос на олтар милосрђа Божјег да би умилостивили Господа, да би се Он нама смиловао, благословио све нас, путу Свом научио и Царства свог удостојио“, поручио је протојереј Драко Пејић.

Током Литургије је обављена редовна годишња исповјест свештенства Епархије будимљанско-никшићке, коју, по устаљеној пракси од раније, врши протојере-ставрофор Милутин Андрић, свештеник Епархије захумско-херцеговачке.
У сали Парохијског дома на Жабљаку одржан је, потом, братски састанак парохијског свештенства наше Епархије.