Рождество Пресвете Богородице у Бијелом Пољу

У цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, на празник Мале Госпојине, 21. септембра, литургију је служио јереј Никола Скопљак.

Обраћајући се пригодном бесједом отац Никола је пожелио срећан и Богом благословен празник Пресвете Владичице Богородице, чије рођење славимо.

"Кад је Господ рекао да ће сјеме женино сатријети главу сатанску, сјеме змије која је преварила прародитеље у рају, то потомство кроз читаву историју рода људског односило се на Пресвету Богородицу која је у много прича, у многим симфонијским пророштвима предсказивана да би се људи утврђивали у обећањима која је Бог дао људима преко својих изабраника, преко пророка, и ево Дивне Дјеве која је послужила тој великој тајни спасења рода људског. Од Дјеве, испрошене од Бога, од родитеља Јоакима и Ане, жене која је у утроби својој носила Спаситеља нашег Господа Исуса Христа, која се удостојила те велике благодати. У храмовима видимо да се слика одмах поред Господа Исуса Христа са Светим Јованом Претечом, који је такође изабраник Божији и највећи међу људима рођен од жене, који је имао ту своју улогу да припреми род људски за долазак Месије."

Рождество Пресвете Богородице у Бијелом Пољу

"И Пресвета Богородица кроз цијели свој живот учествовала је у најзначајнијим догађајима за вријеме Јеванђелске проповиједи Господа Исуса Христа, она га је пратила током Његове читаве проповиједи на земљи и била уз Њега. Читаво вријеме пратила је Господа Христа. Била је и на Маслинској Гори кад се Господ вазнио са земље на небо послије његовог славног Васкрсења. Била је са Светим Апостолима у Сионској Горници кад је Дух Свети сишао на Апостоле. Непрестано је учествовала у животу Цркве и у подјели простора гдје ће Апостоли да оду да врше Јеванђелску проповијед. И кад је дошло вријеме да се пресели из овога живота у вјечна насеља Божија, Бог је учинио тако да су Апостоли на облацима били донесени у Јерусалим да учествују у њеном Успењу. И послије тога, опет по Божијем Промислу, закаснио је Апостол Тома и кад је зажелио да отворе гроб да цјелива нетљено тијело Пресвете Богородице, гроб је био празан, јер је Господ њено тијело вазнио на небо да сједи с десне стране Бога Оца, да се моли Богу непрестано за род људски, јер је она мати читавог рода људског, мати свих хришћана, мајка свих оних који јој се искрено са вјером и поуздањем моле, јер ће она измолити милост и благодат од Бога за све оне који јој се са молитвом обраћају."

"Нека би Господ дао сваког добра мира и љубави оне истинске љубави, јеванђелске љубави, свима нама који се окупљамо у светом Храму и да нас молитвама Пресвете Богородице и сједињењем кроз Свето Причешће удостоји Небеског Царства а Господу нашем нека је слава и хвала у све вјекове вјекова! Амин“, бесједио је отац Никола.