Поводом почетка имплементације пројекта „Премошћавање баријера – Дух партнерства“

У петак 29. маја 2015. године испред Саборне цркве Светог Василија у Никшићу одржана је конференција за новинаре поводом почетка имплементације пројекта „Премошћавање баријера – Дух партнерства“ који финансира Европска унија кроз ИПА програм прекограничне сарадње између Босне и Херцеговине и Црне Горе.

Партнери на овом пројекту су: у Црној Гори: Црквена општина у Никшић и Савез удружења параплегичара Црне Горе, и у Босни и Херцеговини: „Сунце нам је заједничко“ – Удружење родитеља дјеце и омладине са сметњама у развоју и Општина Билећа.

Циљ пројекта је повећање друштвене повезаности у прекограничном региону подизањем свијести о питањима везаним за особе са инвалидитетом и прилагођавање вјерских и културних објеката како би се повећала приступачност за особе са инвалидитетом.

Радови, који су планирани у Никшићу, подразумијевају адаптацију јужног улаза у Саборни храм Светог Василија Острошког, изградњу рампе на улазу у Парохијски дом и обиљежавање паркинг мјеста за особе с инвалидитетом у окружењу цркве. Такође, обезбиједиће се покретне алуминијске рампе на улазима у цркву Светих апостола Петра и Павла у Никшићу, манастиру Жупа и манастиру Пива.
Укупни трошкови пројекта у Црној Гори износе 80.684,97 евра, од чега је допринос Европске уније 68.178,80 еура.

Очекује се да ће овај пројекат допринијети већој друштвеној укључености особа са инвалидитетом, повећати приступачност културних и вјерских објеката особама са инвалидитетом у прекограничној области, допринијети размјени знања и искустава у рјешавању проблема са којима се сусрећу особе с ивалидитетом у региону и подићи свијест јавности и свих заинтересованих страна у Никшићу, Требињу и Билећи о овом питању.