На празник Светог великомученика Георгија, у сриједу 6. маја 2015, славу катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке – Ђурђевих Ступова, служена је Света Архијерејска Литургија.
Евхаристијским сабрањем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Преосвећеном Епископу је саслуживало више свештеника и свештеномонаха наше Епархије и гостију из Грчке православне цркве, Митрополије црногорско-приморске и Епархија крушевачке и милешевске.
У току Литургије Владика је у чин протосинђела рукопроизвео јеромонаха Јеротеја, сабрата манастира Ђурђеви Ступови.
У наставку литургијског сабрања Његово Преосвештенство је у чин јеромонаха рукоположио досадашњег јерођакона Евстатија, такође сабрата Ђурђевих Ступова.
Благосиљан је и преломљен славски колач и славски колачи бројних свечара. Сабраном вјерном народу празник Светог великомученика и побједоносца Георгија архипастирском бесједом честитао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
Он је говорио о значају празника Преполовљења који долази између Васкрсења Господа Исуса Христа и Педесетнице, Силаска Светог Духа, Тројице. Тада се овом празнику пјевају посебне химне, а у неким мјестима овом празнику се посвећују и храмови.
"Господ је, драга браћо и сестре, отишао до Галилеје и пошто су видјели да је омилила ријеч Његова народу поједини су Га питали хоће ли ићи у Јерусалим на велики празник Педесетнице; имају Јевреји и Пасху и Педесетницу као што ми имамо само што су јеврејска Пасха и Педесетница биле само назнака новозавјетне Пасхе и новозавјетне Педесетнице, али за изабрани народ Божји,свакако, велики празник. Питају га апостоли, браћа Његова, хоће ли ићи на празник, а Он не одговара за почетак, међутим, Он се појавио за празник ненајављен и почео да учи у Јерусалиму, ушавши у синагогу и у храм и то је оно што Црква данас обиљежава, ту Његову проповјед,пошто је учинио многа чудеса у Галилеји, између осталих и прво умножење хљебова, када је нахранио пет хиљада људи“.
"Његова проповјед у Јерусалиму записана је у Јеванђељу по Јовану, гдје се, између осталог, говори: Ко је жедан нека дође да пије воде,Ко иде за мном неће ходити по тами него ће имати свјетлост живота. Он је тада отворио уста Своја и учио народ као Месија, као Спаситељ, иако није у свему открио своје месијанство и своје божанство још увијек скривао, али је учио са ауторитетом и влашћу, оном влашћу која му је дата од Бога, коју заправо Он сам посједује, али се појавио као човјек и зато кажемо да Му је та власт од Бога. Он је као Син Божји, као Извор мудрости поучавао народ и све је више народ отварао уши своје да чује Његову ријеч, али се и све више наоружавала завист оних који су до тада били на мјесту Мојсија и пророка. Нажалост, кулминирала је та завист и та пакост демонска и људска, коју је Он почео раскопавати својом проповједи, својом ријечју, а коначно је раскопао својим крстом, својом смрћу и својим васкрсењем“, казао је Његово Преосвештенство.
Владика се у својој бесједи осврнуо и на празник Светог великомученика и побједоносца, храмовне славе ктиторског манастира наше Епархије - Ђурђевих Ступова.
"Господ који се појавио на Преполовљење као Онај Који је Извор новине, Извор мудрости, Извор живота, Извор љубави дао је своје неизбројиве дарове Светом великомученику Георгију, који је дошао да као великомученик Христов, борац Христов зада најјачи ударац старом незнабожачком паганству, многобоштву.И не би његово дјело много значило да га није Господ наоружао својом силом, својом благодаћу и мудрошћу, а, прије свега, правом, живом, чистом светом вјером те је добио такву силу од Бога да се није уплашио ни царева, ни велможа, ни господара, оног силног паганства и мрака паганског него га је растјерао, разорио њихове установе и њихове лажи, завист и мржњу својом жртвом“.
"Георгије је своју вјеру запечатио крвљу и својом смрћу, али га је Господ за то изобилно наградио, благословио, оснажио, у Царству небеском му дао изабрано мјесто пред престолом Божјим да се моли за све нас. Он је општи заштитник цијеле Цркве Христове, јер је Христа проповједио, Христа имао у срцу свом, за Њега своју крв пролио. Зато га је Господ обдарио чудотворством, силом и благодаћу те је брзи помоћник свима хришћанима, који га призивају у свакој муци, тјескоби, болести, патњи, несрећи. Велики војвода војске Христове, началник свих оних који иду путем Господњим“.
"Вођа и заштитник, небески покровитељ и ове свете обитељи која, ево, преко 800 година свједочи овдје вјеру православну. Много је пострадала, својом историјом се уподобила житију Светог великомученика Георгија, али је зато велика општа светиња у долини Лима, светиња старе Рашке, која окупља народ као што је окупљала и у стара времена."
Заједничарење у име Божје и Светог Георгија, настављено је за братском трпезом љубави.
Славље су својим присуством и братском љубављу увеличали бројни гости. Овом приликом Његовом Преосвештенству владици Јоаникију породица Софтић из Берана уручила је на поклон слику олтара манастира Ђурђеви Ступови, која је настала 1921.године. Слику су Преосвећеном Епископу уручили Адем-Адо и Туфик Софтић, унуци Адема Софтића, последњег беранског муфтије, како је исткануто, у част поштовања те беранске светиње и онога што манастир Ђурђеви Ступови представљају за све грађане те општине без обзира на вјеру и нацију.
У послијеподневним часовима, тачније у 17 сати, кренула је традиционална Ђурђевданска литија кроз Беране у којој је учествовало око двије хиљаде људи.
Свечану празничну литију вјерног народа предводио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије са бројним свештенством, монаштвом и гостима храмовне славе са којима и г.-дин Горан Киковић, предсједник скупштине општине Беране.
По повратку у древну немањићку светињу сабарње је благословио Преосвећени Епископ Јоаникије.
"Нека је срећан овај свијетли, свети и благословени празник. Наше данашње славље прожима слава Васкрсења Христовог, свјетлост Његова прожима наша срца, наше мисли и наше душе и у тој свјетлости гледамо својим духовним очима на ону славу вјечну и непролазну које се удостојио Свети великомученик и побједоносац Георгије, који је у вријеме римског и грчког паганства, таме незнабоштва и прогона хришћана, засијао врлинама вјере, оне вјере Христове која даје храброст, смјелост, мудрост, ријеч и силу да се свједочи Јеванђеље Божје, Јеванђеље Христово, Јеванђеље спасења свог рода људског и цијеле творевине, цијеле васионе, свих свјетова“.
"Свети Георгије, наоружан Крстом Христовим, оснажен силом Васкрсења Његовог, као војник римског цара постао је војник Цара над царевима, Бога над боговима, Христа Цара Бога и Спаситеља душа наших. Знао је Свети Георгије да је Христов пут трновит, да је Христов пут пут његовог свједочења до крви и до смрти. Кад је видио прогоне хришћана његово храбро лавље срце није могло трпјети да он ужива повластице у војсци и високом положају код римског цара него је јавно исповиједио вјеру, знајући да је то почетак његових страдања, али, вјеровао је у Христа Господа, у Његово царство и кренуо да се, што прије, сједини са Њим, посвједочио вјеру у Христа, уподобио се свом Господу својим страдањем, изливањем своје мученичке крви за Њега“.
"Ето, драга браћо и сестре, примјер Светог Георгија побједоносца, кога данас прослављамо, кога прославља ова немањићка светиња, овај град, лимска долина и цио православни хришћански свијет, његов примјер је толико упечатљив и поучан за све нас да се у овом животу не плашимо када дођу искушења и тешкоће. То је за добре хришћане само нови изазов да се посвједочи вјера у сваком времену, па и у овом нашем времену“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.
Потом је у манастирској порти уприличен пригодан културни-духовни програм и све народно весеље.