Молитвено сабрање у манастиру Подмалинско

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу 3. новембра 2013, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Подмалинско код Шавника.

Саслуживали су је свештенослужитељи Епархије будимљанско-никшићке: јереј Драженко Ристић, парох шавнички, отац Небојша Грдинић, јеромонах Јеротеј, сабрат манастира Ђурђеви Ступови и ђакон др Никола Маројевић. На Литургији је са пјевнице одговарао архимандрит Исаија (Крговић), игуман манастира Бијела код Шавника.

Заблагодаривши на показаној љубави мати Катарини, игуманији манастира Подмалинско која је позвала на молитвено сабрање у ову свету обитељ, Преосвећени Епископ Јоаникије изговорио је бесједу посвећену недокучивој тајни велике љубави и милости Божје.

"У нашој светој вјери, драга браћо и сестре, има доста ствари које се могу исказати ријечима и доста онога што се не може објаснити и што не подлијеже никаквом објашњењу, него се, просто, вјерује, осјећа, доживљава. И у самом нашем животу дешава се доста тога што се може ријечима рећи, али и доста тога што се не може објаснити, већ се само може доживјети и не потпуно исказати. И по томе се види да се вјера поистовјећује са нашим животом. Ипак, оно што је најважније јесте да је Господ благоизволио, са својом великом љубави и милости, да дође у овај свијет, да се оваплоти од Пресвете Дјеве Богородице, да постане човјек, да буде као један од нас. Међутим, како и зашто не може се објаснити, осим ако кажемо да је Богу све могуће и да је то промисао Божји, љубав Божја, као што и јесте, тако учинила, да је Господ из љубави дошао у овај свијет, а како би другачије, када смо Бога познали као саму љубав“.

Молитвено сабрање у манастиру Подмалинско

"Свети апостол Јован Богослов каже "Бог је љубав“, Његов начин постојања је љубав, Он се тако открио, Он се открио као Отац наш Небески, не само као Бог Свемогући Творац неба и земље, него као Отац Који милује и Који је послао Свог Сина у овај свијет да би нас усиновио, да бисмо добили слободу дјеце Божје. Све ово о чему говоримо, све то доживљавамо у Светој Литургији, на светој служби Божјој и није без разлога речено да је Литургија највећа тајна, да је Литургија нешто што обухвата све, и небо и земљу, и анђеле и људе, и живе и оне који су преминули и да у њој учествују и словесна бића и цијела творевина да се радује светој служби Божјој. Такве су ове свете службе које нас сабирају, препуне тајни, препуне благодати, препуне милости Божје, препуне истине Божје“.

"Ко долази често на свете службе Божје, драга браћо и сестре, и оно што није могуће објаснити ријечима он ће схватити, јер ће га Сам Господ научити, као што каже Свети Јован Богослов "А ви сте примили помазање и како вас то помазање учи, тако и чините“. Шта је то помазање? Можемо рећи да смо помазање примили кроз Свету тајну крштења, миропомазања и Света тајна миропомазања је, управо, то, а шире гледано Сам Дух Свети Који пребива у Цркви, Који је извор мудрости, утјехе, доброте и свих осталих дарова Божјих, Он ће научити оне Који Бога љубе, само је важно да они ту љубав показују. То је оно што је најважније, да учествују у светим службама, да учествују у саборној молитви, да учествују у сабору Господњем“.

"Овај наш мали сабор овдје на земљи припрема је за вјечни сабор у Царству Божјем, јер Литургија нас уводи, света служба нас уводи у Царство Божје и ми када учествујемо на светим службама, молећи се Богу, хранећи се небеским хљебом, причешћујући се Светим тајнама Христовим, предокушамо Царство Божје већ овдје на земљи. Нека је слава Богу Који нас је данас сабрао овдје у овој старој светињи, у манастиру Светих арханђела, манастиру Подмалинско, овдје гдје су се наши преци сабирали, који су ову светињу бранили и обнављали је послије многих страдања и пустошења. Дао је Бог да се у ово наше вријеме она обнови, дао је Бог да пропоје, да се у њој служи света служба Божја, како су наши стари говорили овог свијета, као и онога. Нека је свима срећна света служба. Хвала нашој мати Катарини која нас је сабрала данас овдје у ову свету обитељ. Богу нашем, у вјернима својим дивном на овим светим службама Њему слава, част и поклоњење сада и увијек и у вјекове вјекова. Амин!“, бесједио је Његово Преосвештенство Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Након Литургије уприличена је трпеза љубави на којој је настављено заједничарење у славу Божију и Светих угодника Његових. На радост сабраних неколико духовних пјесама, на српском и грчком језику, отпјевали су Лука Цицмил и попадија Катарина Грдинић.