Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу, 14. маја, на празник Светог пророка Јеремије, Свету Архијерејску Литургију у новообновљеном манастиру Урошевици код Берана. Током Светог богослужења извршен је чин малог освећења манастирске цркве, посвећене Светом Архангелу Михаилу.

Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

Древни манастир Урошевица памти великог и знаменитог краља Уроша I, ктитора манастира Сопоћани, који је био присутан на простору хумске земље, у лимској долини, долини Таре све до Дубровника. Још из његовог времена помиње се манастир Урошевица у којем су живјели монаси, испосници и подвижници, а од давнина је посвећен Светом Архангелу Михаилу, казао је у бесједи током Свете Архијерејске Литургије, коју је служио у обновљеној манастирској цркви, Преосвећени владика Јоаникије. Он је рекао да ова древна светиња памти и Светог краља Стефана Дечанског, великог молитвеника, чудотворца и Божијег угодника, који је, као млади краљ, владао будимљанском жупом.

Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

“Данас треба да поменемо и то да су мошти Светог цара Уроша, када су понесене из Неродимља са Косова, једно вријеме биле смјештене у манастиру Шудикову, гдје су, највјероватније, биле склоњене. Манастири Шудикова и Урошевица су били повезани путем, којим се и данас може проћи. Између ове двије светиње постоји на десетине испосница у којима су живјели подвижници и монаси. Ово је од давнина Свето мјесто за молитвене тиховатеље, који се повлаче од свијета да би били ближе Богу“, бесједио је Владика Јоаникије.

Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

Не зна се, према ријечима Његовог Преосвештенства, до када је овај манастир био активан. Сматра се да је то било до друге сеобе Срба, оног тешког доба турског ропства, када су Турци порушили све светиње на десној обали Лима, осим манастира Подврха.

Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

“Ова светиња, слава Господу Богу, није престала да буде светиња, нити је изгубила своју светост, ни док је била порушена, јер су је анђели Божији, крилима славе Божије, штитили и народ се око ње повремено сабирао да се на њеним Светим темељима Богу помоли. Ово мјесто, на жалост, дуго је било у рушевинама, а вјерни који су овдје долазили проливали су сузе на њеним Светим темељима, као пророк Јеремија, кога данас прослављамо, који је изливао своје сузе, гледајући порушене зидове Јерусалимске и молио се молитвом пророка Давида. Молитвама Светих и молитвама Божијих угодника, који су овдје претходно живјели и молитвеном заштитом Светог Архангела Михаила, а по жељи народа, који је одувијек чезнуо да се ова светиња обнови, ево, манастир Урошевица васкрсе и његово освећење извршисмо у данима славе васкрсења Христовог“, истакао је Преосвећени Владика.

Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

Манастир Урошевицу обнављају вјера, љубав и братско заједништво. Велики труд и залагање уложио је јеромонах Јеротеј, сабрат манастира Ђурђеви Ступови, који је и током болесничких дана бринуо о радовима на обнови ове светиње, а његову велику жељу подржали су добри и честити људи без којих се не би могла обновити ова светиња. У њихова срца Бог је ставио добру намјеру, те прискочише и охрабрише ово богоугодно својом ријечју, добром вољом, љубављу и значајним прилозима.

Архијерејска литургија у обновљеном манастиру Урошевици

На свечаности, уприличеној овим поводом, Владика Јоаникије је уручио ордене Светог Саве другог реда великим приложницима г. Андреју Владимировичу Кристову и г. Младену Стијовићу, којима их наша Света Црква одликује за допринос обнови манастира Урошевица. Овом приликом архијерејске грамате добили су најзаслужнији да овај Манастир опет пропјева у славу Богу, а то су: Саша Пешић, Милан Голубовић, Милка Ђукић, Јован Лончар, Ранко Лончар, Мишко Јованчевић, Младен Премовић, Дарко Петрић, Велимир Ђуришић, те Зоран Нишавић и Срђан Радичевић, предсједник и благајник Одбора за обнову храма.