Празник Вазнесења Господњег прослављен на Граховцу

Вазнесење Господње молитвено и свечано је прослављено, у четвртак 10. јуна 2021. у цркви посвећеној овом празнику на Граховцу код Никшића.

Празник Вазнесења Господњег прослављен на Граховцу

Свету Литургију служили су: архимандрит Арсеније (Самарџић), игуман манастира Косијерево, протојереј-ставрофор Велимир Јововић, парох страшевински и старотребјешко-кличевски и протојереј-ставрофор Петар Крговић, парох граховски.

Празничном сабрању присуствовао је вјерног народа Граховца, Никшића и других крајева Црне Горе, који су се сабрали поводом великог празника – Спасовдана и храмовне славе светиње на Граховцу, те спомена на славну битку на Граховцу, која се одиграла на Спасовдан 1858. а у којој су Црногорци и Херцеговци, предвођени војводом Мирком Петровићем, извојевали побједу над надмоћнијом османском војском. У част на њихову свијетлу жртву подигнута је спомен-црква на Граховцу.

После причешћа вјерног народа, празнична свенародна литија опходила је храм, а потом је преломљен славски колач и освештано славско жито. Обављен је помен црногорским и херцеговачким јунацима који су учествовали у бици на Граховцу и положили своје животе за вјеру и отачаство.

Празник Вазнесења Господњег сабранима је честитао о. Велимир Јововић.

„Свети Отац Јустин Ћелијски каже: Данас се објелоданио и потврдио Божић, кад се Господ Исус Христос родио на земљи и сви други празници везани за Њега. Данас нам овим празником постаје јасно како је велика, света и истинита наша вјера, како је Бог са Небеса дошао на земљу само с једним разлогом, пун љубави, милости, помоћи за нас људе спустио се Он, Син Божји безгрешни са Небеса да нам пружи руку, да нас умије, загрли, од гријеха да нас чисти, да нас поведе тамо за шта смо и створени – за Небеса“, казао је свештеник Велимир Јововић.

Приређена је трпеза хришћанске љубави и одржан пригодан програм.

Честитајући славу пароху о. Петру и парохијанима, г-дин Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић је казао да увијек треба да будемо захвални Господу, јер ми људи овакви какви смо, поред свих личних особина, биле оне добре или лоше, без Господа не можемо учинити ништа.

„Тако ни ја, као предсједник Општине, не могу ни без Господа, ни без људи, који чине овај град и општину, да урадим ништа сам, ја се надам да, осим тога што ја треба да помогнем вама, да ће те и ви помоћи мени, да ћемо сви заједно успјети да живимо нормално, пристојно и лијепо једни са другима, а онда и да нам буде боље у сваком другом смислу, да трпеза буде пуна у свим домовима у Никшићу. као што је данас пуна овдје на Граховцу. Хвала вам на части и гостопримству, мада сам ја овдје домаћи тако да никако не могу бити гост. Да се и у наредним годинама састајемо и да поступамо као што су наши преци са Граховца поступали да све што радимо вежемо за небо“, поручио је Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић.

Срећан празник и вазнесењски сабор пожелио је Ратко Кривокапић, предсједник ЦО Никшић.

„Господ је дао да ове године, први пут, од Другог свјетског рата свјетовна и духовна власт на Граховцу сједе један до другога. О Граховцу не треба много причати, то је један од најзначајнијих датума у историји Црне Горе и, уопште, српског народа. Битка на Граховцу је јединствена у историји нашег народа, јер смо сви једном душом тада дисали, били изузетно мудри, сложни, јединствени, зато желим да и у будуће будемо такви, ако Бог да. Поучени тим искуством, потребно нам је да побиједимо највећег нашег непријатеља, да побиједимо сами себе. Да се сви сложимо и радимо за добро, наши преци што су пролили крв овдје су се Богу молили, да, чувајући нашу вјеру, Крст часни и слободу златну, будемо једно и заједно“, истакао је Кривокапић.