Епархија будимљанско-никшићка: Конкурс за упис у I разред богословија школске 2021/22. године

На основу уредбе о богословским школама и условима уписа у Богословије СПЦ и одлуке Светог архијерејског синода Српске православне цркве бр. 709/зап. 479 од 29. маја текуће године,

Конкурс за упис у I разред богословија школске 2021/22. године

Епархија будимљанско-никшићка објављује

К О Н К У Р С

За упис у I разред богословије школске 2021/22. године

који садржи следеће услове:

– да кандидат није старији од 18 година
    – да није ожењен
    – да је завршио основну школу, најмање са врло добрим успјехом и примјерним владањем
    – да је душевно и тјелесно здрав
    – да кандидат има развијен слух и глас за појање
    – да кандидат има основно знање катихизиса и познавање Господњих и Богородичиних празника, српског језика и књижевности и опште и народне историје.

Школовање у богословији траје пет година, уз обавезно полагање завршног богословског испита.

Сви примљени ученици биће смјештени у школском интернату, и у истом уживати: храну, огријев, освјетљење и лијечење у случају болести.

Молбе за пријем подносе се одмах надлежном архијереју, преко надлежног парохијског свештеника.

Уз молбу прилажу се следећа документа:

а) оригинал извод из матичне књиге крштених, издат од надлежног пароха;

б) свједочанство о завршеној школи, заједно са ђачком књижицом и оцјенама;

в) љекарско увјерење да је кандидат душевно и тјелесно здрав;

г) увјерење надлежног парохијског свештеника о владању и подобности за свештенички чин и да није ожењен;

д) писмени пристанак родитеља/старатеља да кандидат може учити богословију;

ђ) писмену обавезу своју и својих родитеља/старатеља, потврђену од надлежног пароха, да ће уредно уплаћивати управи богословије одређени допринос за своје издржавање у интернату школе (осим родитеља и старатеља, ове обавезе могу дати и епархије, црквене општине и манастирске управе, у којем случају дотични ученик је њихов питомац).

Молба се таксира по Правилнику о наплати црквених такси.

Пријемни испит за кандидате Епархије будимљанско-никшићке одржаће се у уторак, 29. јуна 2021. године, у манастиру Ђурђеви Ступови у Беранама, са почетком у 10 часова.

ИЗАБРАНИ МИТРОПОЛИТ
ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКИ