Фрескописање цркве Светог Николаја Жичког у Његњеву

У славу Пресвете Тројице и у част Светог Николаја охридског и жичког, а благословом Преосвећеног Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, у бјелопољском селу Његњево почела је 2003. године изградња цркве. Ово је, иначе, прва црква у Црној Гори посвећена Светом Николају Жичком.

Фрескописање цркве Светог Николаја Жичког у Његњеву

Овом апостолу новог доба народ је својом слогом и братском љубављу посветио диван храм. Са колико љубави, слоге и труда је народ приступио овом светом дјелу   најбоље показује чињеница да је храм озидан за 100 радних дана. Црква је освештана 2007. године и у њој се редовно обављају службе и обреди. У изградњи је учествовало око 250 домова села Његњево, Стројтаница и Олуја, која су везана за поменуту цркву.

Бог је дао да ових дана почне и украшавање цркве фрескописом, који, са благословом Владике Јоаникија, изводи фрескописац Борис Маркуш.

Почетак живописања цркве кренуо је од олтарске апсиде, гдје су приказани Пресвета Богородица са Христом и анђели. У апсиди испод Пресвете Богородице насликани су Архијереји: Свети Василије Велики, Свети Јован Златоусти, Свети Григорије Богослов и Свети Сава Српски. У своду, који повезује проскомидију и ђаконик, насликан је Исус Христос "Старац Данима" са небеским силама, а у прочељу апсиде празник Педесетнице. Још треба да се заврши сцена Благовијести, Жртве Аврамове и Виђење Светог Петра Александријског, као и медаљони у луку и столпници на стубовима изнад иконостаса.

Док траје живописање, вјерни народ обилази светињу са својим парохом протојерејем Миланом Станишићем. Завршетак радова је планиран до  средине јуна.