Литургија у Бијелом Пољу

У недјељу свих Светих литургију у цркви Светих апостола Петра и Павла служио је јереј Никола Скопљак.

О. Никола је бесједећи о недјељи послије Духова казао да Света Црква прославља све светитеље и угоднике Божије, који су угодили у протеклих 2000 година, али и оне из Старог Завјета, који су живјели прије Христа, са вјером у долазак будућег Месије.

Литургија у Бијелом Пољу

"А циљ који је Бог поставио пред човјека, како пред првога човјека, Адама, кога је створио, тако и пред свакога од нас, јесте да живећи на овоме свијету педесет, осамдесет или сто година припреми себе за Живот Вјечни у Царству Небескоме."

"Није човјек створен, браћо и сестре, да поживи овдје једно вријеме па да га онда нестане, да постане храна црвима и да га више нема, него да послије овога живота настави други живот у бољим условима, у Царству Небескоме, у Царству Христовоме."

"Зато је и Господ Христос дошао на земљу, зато је живио са људима, учио људе, пострадао од људи, васкрсао из мртвих да би побиједио највећег непријатеља нашег - смрт - и даровао свима нама Живот Вјечни“, бесједио је о. Никола.

Он је истакао да као што је Господ васкрсао у трећи дан послије свога страдања на Голготи и погребења у Гетсиманији, тако и све нас очекује васкрсење, последњи дан овога свијета и вијека, о коме ми не знамо када ће бити али вјерујемо Господу који нам је то обећао, јер је рекао: "Који вјерује у мене и ако умре живјеће и ја ћу га васкрснути у последњи дан."

Литургија у Бијелом Пољу

"Због тога је и Дух Свети сишао на Апостоле на дан Педесетнице, који смо празник прославили прошле недјеље, јер до тада Господ је био са ученицима својим, говорио им о тајнама Царства Небескога али они су и даље били обични људи, рибари, непросвијећени, необразовани и плашљиви, што је својствено смртноме човјеку. Када су видјели шта је било са њиховим учитељем и они су живјели у страху од Јевреја и били су закључани у просторијама на Сиону. И данашње Свето Јеванђеље, браћо и сестре, опомиње нас све како треба да живимо овдје, на земљи, да бисмо постали грађани Царства Небескога, јер каза Господ својим ученицима, а и сабраноме народу: ''Сваки који исповиједи мене пред људима, признаћу и ја њега пред Оцем мојим Небеским и сваки који се постиди мене пред људима, постидјећу се и ја њега пред анђелима и Оцем мојим Небеским'', што значи да наша вјера није нешто приватно, нешто лично, нешто само за нас и за ужи круг него је то јавна вјера наша. Не треба се своје вјере стидјети као што је било у протеклих педесет или шездесет година. Дакле, Господ нас позива да вјерујемо у име Његово и да исповиједамо ту своју вјеру смјело и одлучно пред људима, пред моћницима овога свијета јер само тако како завршава данашње Јеванђеље, каже Господ, ''да ће многи први бити последњи а последњи први у Царству Небескоме''. Они први који се на земљи рачунају да су неко и нешто, да су на неким положајима, да су на министарским фотељама, да су цареви и владари народа, ако не живе по науци Христовој они ће бити последњи у Царству Небескоме, боље речено неће уопште бити у Царству Небескоме; а они који су последњи овдје на земљи, које народ и моћници презиру ради наше вјере православне, они ће бити први. Није рекао Господ - сви први биће последњи и сви последњи биће први. Не, него је рекао многи. Јер неки који су први на земљи биће први и на небу. То су наши славни преци, наши Немањићи, наши цареви и краљеви који су били први овдје на земљи али су и у вјери били први, и остали су први и у Царству Небескоме. И многи последњи овдје на земљи, многи који тешко проводе живот на земљи, али не прихватају то као Промисао Божји него ропћу на Бога, завиде другима, чине зло другима, мрзе друге, пакосте једни другима, авај, они ће остати последњи и у ономе свијету.Нека би Господ дао молитвама Свете Богородице и свих светих угодника Божјих, које данас заједно славимо, иако сваки од њих има свој дан у години, али данас је недјеља ова посвећена свима светима, нека би сви они нама помогли, нама овдје сабранима и цијелом нашем народу, да и ми останемо вјерни до краја, попут наших славних светих предака, да се удостојимо када пођемо одавде да се и ми нађемо у Царству Христовоме, у Царству Небескоме.