Новоизабрани Епископ будимљанско-никшићки Методије: Мајка Божја је дар људског рода Христу Исусу

Његово Преосвештенство изабрани Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, на празник Полагања ризе Пресвете Богородице, у четвртак 15. јула 2021. Свету Архијерејску Литургију у храму, посвећеном данашњем празнику, који се обнавља у селу Кошутиће код Андријевице.

Новоизабрани Епископ будимљанско-никшићки Методије

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће бројног вјерног народа овог краја.

Ријечју архипастирске бесједе обратио се Владика Методије, честитајући празник и славу ове древне, предхришћанске и немањићке светиње, која се обнавља трудом и љубављу мјештана.

„Слава Богу што смо се окупили на овом мјесту, гдје су се од првих дана хришћани окупљали, прослављајући име Божје, име Онога чији лик на себи носимо, Онога Који нас је из небића привео у биће, прослављамо име Божје, име Христа Господа Исуса, Спаситеља нашег Кога је родила Пресвета Богородица, чији празник данас прослављамо - Полагање ризе Њене“.

„То је дио Богородичине одјеће, који се, по Њеном престављењу и успенију, чувао у једној благочестивој јеврејској породици стотинама година и тајна чувања те светиње преносила се с кољена на кољено. Ту светињу, углавном су, по правилу, чувале дјевојке, које су сачувале своју чистоту тјелесну и душевну. Тако је трајало стотинама година, док се није, по милости Божјој и молитвама Пресвете мајке Божје, открила та Њена риза у тој благочестивој породици, донијели је у Цариград, у цркву Влахерну положили и гдје су се сви исцјељивали, добијали утјеху, цјеливајући тканине, које је Она на Пресветом тијелу носила“, рекао је изабрани Епископ будимљанско-никшићки Методије.

Казао је да је Мајка Божја дар људског рода Христу Исусу, другом лицу Свете Тројице, Богу превјечном, Који је рођен од Оца свога, ушао у ову матицу живота, узевши људску природу на себе, управо, кроз Пресвету Богородицу.

„Она је дар људског рода Христу Богу нашем да кроз Њу и Њену утробу уђе у овај свијет, а циљ Његовог оваплоћења је наше спасење. Све оне године које је Он ходио овом земљом, проповједао и на крају страдао, учио нас је и ослобађао од гријеха, прије свега, а тиме нас ослободивши од смрти и од ђавола, идући, проповједајући и страдајући на крају, распевши се на крст, ми смо се васкрсењем Његовим спасили и следујући то Његово учење, Јеванђеље примивши од наших предака, који су се на овом мјесту овдје Богу молили, ову светињу устројили и саградили, која је кроз вјекове рушена и обновљана“.

„И, ево, обнављајући душе своје данас, ми поново обнављамо њене зидове и камење, сјећамо се свих наших предака, знајући да ми с њима имамо не само биолошку и крвну везу, него и ону суштинску, дубљу и најзначајнију, а то је духовна веза. Примили смо оно учење Христово преко њих и тако, спашавајући и изграђујући своју душу, спашавамо и своје тијело“, поучавао је Владика.

Ако ми нијесмо духовно везани за своје претке, који су ову светињу подигли, а ми је данас обнављамо, неће се, поручио је Епископ Методије, ни наше тијело спасити када буде васкрсење опште, кад буде други долазак Христов.

„Зато је важно да, следујући својим прецима и његујући духовну везу с њима, његујемо све оно што су они његовали, да улазимо кроз Свету Тајну крштења у живот Цркве и тако постајемо чланови њени, чланови те шире духовне, свеспасоносне, небоземне заједнице која се зове Црква. Да Дух Свети Којим се испуњавамо кроз свету службу, причешћујући се Светим Тајнама, да ми у том јединству Духа будемо једно тијело које је Црква, а којем је глава Христос“.

„То је смисао и циљ нашег живота, томе се радују наши преци, да ми, не само што смо се родили и очували њихова имања, него да очувамо и њихова духовна предања, а то је да будемо православни хришћани, да се бринемо о чистоти и спасењу своје душе, да стичемо оно непролазно, непропадљиво благо, а то су свете врлине и тако оплемењујемо своју душу. Сјећајући се Пресвете Богородице, Која је тиха, дивна, смирена, кротка душа прихватила ону ријеч од архангела Гаврила да Она буде дио домостроја спасења људског, мјесто у коме ће се оваплотити Христос Бог наш, и рекла: Ево слушкиње Господње. Нека ми буде, Господе, по ријечи твојој. Нека то буду ријечи којих ћемо се држати цијелог живота,  изговарајући исто тако, као што је Она рекла и бити спремни на послушност Христовим заповјестима, говорећи: Ево слуге Твога, Господе. Нека ми буде по ријечи твојој“, поручио је новоизабрани Епископ будимљанско-никшићки Методије.

Слава храма Полагања ризе Пресвете Богородице, у Кошутићима код Андријевице, прослављена је ломљењем славског колача и благосиљањем жита. У храмовном слављу као домаћини учествовали су мјештани села.

Сабрање је увеличао и употпунио чин освећења крста, који је постављен на куполу храма.