Празник Иконе Богородице Тројеручице молитвено прослављен у Кличеву

У пету недјељу по Духовима, на празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице, 25. јула 2021. Његово Преосвештенство изабрани Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној данашњем празнику, која се подиже у никшићком насељу Кличево.

Празник Иконе Богородице Тројеручице молитвено прослављен у Кличеву

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије и Митрополије црногорско-приморске, уз молитвено учешће бројних вјерника.
Након читања светог Јеванђеља, сабране је поучио Владика Методије, осврнувши се на јеванђељску причу о сусрету Господа Исуса Христа са двојицом бјесомучника у земљи гергесинској.

Из њих је, по ријечима Владике, проговорило оно што их је опсједнуло, легион демона, који је, Исуса, одмах, препознао као Сина Божјег.
„Легион демона је рекао: Шта хоћеш од нас? Што си дошао прије времена да нас мучиш? Они су исповједали оно што, чак, ни Његови ученици нијесу знали, него су само дјелимично наслућивали. И не само да Га демони исповједају као Сина Божјег него, говорећи: Зашто си дошао прије времена, откривају да знају да ће Он доћи коначно када ће судити злу, односно демонима. Они знају и очекују тај дан када ће Господ, кад буде дошао у слави својој, да суди поднебесним силама и подвргне их коначном суду“, казао је Преосвећени Епископ.

Кад су видјели да ће да буду изгнани из та два невољника, тражили су да их не тјера у бездан, него да уђу, макар, у крдо свиња.
„То што јеванђелисти кажу да су у близини свиње пасле, вјероватно, значи да то није била јудејска земља, да у гергесинској земљи нијесу живјели Јудејци, јер је по закону Мојсијеву забрањено било да се једе од свињског меса. То је био неки други народ ту, који није поштовао Мојсијев закон. Кад су демони отишли тамо гдје им је рекао Господ, у крдо свиња, свиње нијесу могле да издрже толико зло, у помамилу су се суновратиле у море“.

„Људи који су чували те свиње видјели су велико чудо и видјевши ове двојицу невољника како су спокојни, очишћени, мирно сједјели крај Исуса, отрчали су и разгласили то по цијелом граду. Онда је тај народ изашао у сусрет Исусу, како каже Јеванђеље, и, из неког разлога, тражили су да Он оде из њиховог мјеста. Не знамо са сигурношћу зашто су то тражили, нијесу хтјели да Он више буде у њиховој близини, а људи који су се исцијелили хтјели су да буду с Њим и да Га прате. Пошто није хтио да буде тамо гдје Га неко није желио, оставио их је и рекао им да свједоче дивна дјела Божја која су дошла на земљу и почела се дешавати“, бесједио је Владика Методије.
Поручио је да из ове приче, која има више поука, морамо извући ону која је најважнија, да, како је казао, човјек по својој природи није у стању да се одупре слабостима, а камоли демонском злу.

„Дух Божји, Којег призивамо и Којим се преиспуњујемо и енергије Божје којима се напајамо кроз Свете Тајне, омогућиће нам да изађемо на крај не само са својим слабостима и палом природом, него и са демонским злом које напада човјека. Зато је важно да сагледамо, не само сву своју немоћ да се томе одупремо сами, већ је важно да непрестано призивамо Бога, име Његово, да пребивамо у Његовој близини да би се тиме испунили Духом Његовим, да би се испунили снагом којом ћемо моћи да се одупремо сваком злу“, поучавао је изабрани Епископ будимљанско-никшићки Методије.

По одслуженој Литургији, освештан је и преломљен славски колач и благосиљано славско жито. Празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице и славу храма, који се подиже у Кличеву, честитао је Владика Методије, указавши да је данас слава манастира Хиландара, чија је вјечна Игуманија Пресвета Богородица и Њена икона Тројеручица.

„Да се угледамо на Њен лик, смирени, дивни, самилосни, молитвени, лик послушни, спреман на испуњење свега што је свијетло, божанско, свето и честито, божанских заповјести, да се угледамо на Њену спремност, да Њен покров и молитве буду на нама, цјелокупном народу нашем и на свим народима ове земље у вјекове“, поручио је Владика.

Захваљујући Преосвећеном владици, браћи свештеницима и сабраном вјерном народу на узнесеној саборној  молитви, надлежни парох протојереј-ставрофор Велимир Јововић је подсјетио се да се овај светиња, посвећена Богородици Тројеручици, почела градити прије 11 година.

„Добро је да долазимо и треба да долазимо на ово мјесто, да изграђујемо себе духовно, а онда ћемо да саградимо и светињу. Ја не сумњам у то, полако, не треба журити, битно је, хвала Богу, као данас, да је црква испуњена вјерним народом, да смо дошли пред Мајку Божју, да смо јој донијели срце и душу, да управљамо молитве Њој, јер, тако је Бог одредио, да се преко Ње, најлакше наше молитве к Небу уздижу“, рекао је о. Велимир Јововић.

Он је, овом приликом, Владици Методију уручио на дар ручни крст, на чему је захвалио Преосвећени Епископ Методије.

Литургијском сабрању су присуствовали предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић и предсједник СО Никшић Немања Вуковић, које је ријечу добродошлице поздравио надлежни парох, протојереј-ставрофор Велимир Јововић.

Сабрање је настављено уз трпезу братске љубави.

У име Црквеног одбора за изградњу храма у Кличеву, сабрање је поздравио Дражен Никчевић.
Одржан је пригодан културно-умјетнички програм.