Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преподобног Сисоја Великог, у уторак 19. јула 2016, Свету Архијерејску Литургију, у храму Светог великомученика Георгија у Зминици у Шаранцима код Жабљака.

Преосвећеном Епископу је саслуживало бројно свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке и Митрополије црногорско-приморске.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

Литургијским сабрањем, у којем је учествовао вјерни народ Жабљака и они који су поријеклом везани за дурмиторски крај, почео је црквено-народни сабор, који су, поводом годишњице од освећења храма, организовали Епархија будимљанско-никшићка и Црквени одбор храма Светог Георгија у Зминици.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, истичући да је овај храм под заштитом и покоровитељством Светог великомученика и побједоносца Георгија, али не само овај храм него и цио дурмиторски крај и гора Дурмитор, која, такође, личи на храм, јер је величанствена и узвишена.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

„Они народи и племена који су проливали крв за своју вјеру, за Крст часни и слободу златну, у помоћ су, посебно, призивали Светог великомученика Георгија. Ако је игдје то видљиво, видљиво је на Дурмитору, у овим горама гдје се живјело за вјеру, гинуло за Крст, живјело и умирало пјевајући у славу Крста и васкрсења Христовог и уз помоћ Светог Георгија Побједоносца. Свети Георгије јесте домаћин и покровитељ овог светог храма, али он је данас широко отворио врата храма те је заједно са њим домаћин и Свети Сисоје Велики – чудесни светитељ Божји, ученик највећег ауторитета духовног живота Светог Антонија Великог.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

Када је Свети Сисоје Велики душу предавао Господу његово лице је заблистало као сунце. То свједочи да је наша вјера свјетлост и да је права, истинита ријеч о вјери свјетлост и да у тој свјетлости видимо Свјетлост, а права, истинска Свјетлост, Сунце правде је Господ Исус Христос“, рекао је Његово Преосвештенство.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

На празник Преподобног Сисоја Великог прошле године освештан је храм у Зминици, па се тај дан прославља као друга слава, други дан сабора, осим Светог Георгија.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

„Обичај у Православној Цркви од давнина је да се молитвено сјећамо дана када је освештан неки храм, заправо, када је Божја благодат и свјетлост сишла на овај свети храм и на народ у њему сабрани и учинила га светињом, да се у њему непрестано до краја свијета и вијека приносе духовне жртве и поје у славу Божју кроз све вјекове“, бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

По одслуженој светој служби Божјој освештан је и преломљен славски колач. Домаћин славе био је Небојша Бојовић.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

Потом је, у присуству бројног народа, откривена биста Вукосаву – Вуку Бојовићу, познатом умјетнику и дугогодишњем директору Золошког врта у Београду, иначе поријеклом из Зминице.

Црквено-народни сабор у Зминици код Жабљака

У порти храма Светог Георгија, који је посвећен заштитнику шаранског племена и братства Бојовића, а који је подигнут заслугом и прилозима његових ктитора, братском љубављу и слогом овог познатог братства, те помоћи бројних хришћана из других племена и крајева, уприличена је трпеза љубави и пригодан културно-умјетнички програм.