Прослављена Света великомученица Марина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Свете великомученице Марине – Огњене Марије, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној овој светитељки у селу Оклади код Бијелог Поља, чиме је ова светиња прославила своју храмовну славу.

Прослављена Света великомученица Марина

Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство и свештеномонаштво наше Епархије, а молитвеном сабрању, поводом прославе храмовне славе, присуствовао је вјерни народ овог краја.

У литургијској проповиједи Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је казао да празник Свете великомученице Марине показује какву славу имају свети мученици, они који су за Христа Господа положили своје животе. Међу бројним светим мученицима, које је Бог прославио, је и света дјевојка, Света мученица Марина, коју народ зове Огњена Марија зато што је имала огњену вјеру и огњену љубав према Господу.

Прослављена Света великомученица Марина

"Она данас сија у лику светих дјева мученица које су за Христа пострадале, стоји пред престолом Божјим и узноси своје молитве за Цркву Божју, јер јој је Господ дао ту слободу да може да заступа цио свијет, све оне који се боје имена Божјег, који призивају име Божје да им буде од помоћи, да их охрабри и да их ојача у вјери, не само својим примјером него и својим светим посредовањем и заузимањем“.

"Ту благодат она је добила од вјечног Женика Коме је принијела живот свој, од Христа Господа, јер када је дошло вријеме испитивања њене вјере, у вријеме гоњења хришћанства, она је храбро свједочила вјеру до смрти, није се побојала смрти, управо онако као што говори Свети Јован Богослов у Откривењу да свети мученици побјеђују ђавола и његове слуге крвљу Христовом, добрим свједочењем и вјерношћу Господу до саме смрти“, рекао је Његово Преосвештенство.

Прослављена Света великомученица Марина

Црква Свете Марине – Огњене Марије у засеоку Лопари саграђена је 2005. Она је реплика Његошеве ловћенске капеле, а саграђена је на имању Чеда Пантовића. Преосвећени Епископ Јоаникије освештао је цркву 2006, а на тај празник окупља се сваке године велики број Бјелопољаца.

"Увијек када се овдје сабирамо, а нарочито на овај свети дан имамо благодатно заступништво Свете мученице Марине коју је народ у овом крају, као и у другим крајевима наше отаџбине, увијек поштовао, овај дан светковао, молио се Богу и Светој Огњеној Марији, великој мученици Христовој и великој нашој заступници“.

Прослављена Света великомученица Марина

"Нека буде срећна слава овом храму и свима вама који сте се данас овдје сабрали, нека молитве Свете великомученице Марине свима буду на помоћи, а нарочито нашем драгом домаћину Чеду Пантовићу, његовим синовима Милошу и Александру и сродницима његовим. Они су веома заслужни за подизање овог светог храма и за украшавање, а потрудили су се да се одржавају ове свете службе и да овај храм поје у славу Божју, као што смо се данас овдје сабрали око имена Божјег и благодатног заступништва и у спомен Свете великомученице Марине. Њене молитве свима вама да буду на помоћи“, поручио је Владика Јоаникије.