У Андријевици одржана Светосавска академија

У великој сали Дома културе у Андријевици, у четвртак 26. јануара 2023. године, одржана је Светосавска академија. Традиционално сабрање, у славу Светог оца нашег Саве, организовала је андријевичка Црквена општина у сарадњи са Општином Андријевица.

У Андријевици одржана Светосавска академија

Поздравним словом обратио се Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије, честитајући велики празник наше свете Цркве сабраном свештенству, монаштву, бројној публици, са којима је био и предсједник Општине Андријевица Жељко Ћулафић, те представницима друштвено-политичког живота из Берана и Андријевице, гостима и учесницима културно-умјетничког програма.

Навео је да је прослављање Светог Саве у нашој Епархији почело 21. јануара светосавским академијом, у селу Дужи, у Дробњацима, снијегом и ледом окованим, наставило се у Рожајама и Беранама, вечерас у Андријевици, а наредних дана одржаће се и у Бијелом Пољу, Плужинама, Мојковцу, све до Никшића и Жабљака.

„Наш народ тиме жели да покаже посебан однос који има према Светом оцу нашем Сави. Такав сличан однос према неком светитељу наш народ и народна душа пројављује још и према Светом Василију Острошком, Слава му и милост. Ово наше сабирање широм Црне Горе, по свим градовима, у славу Божју, а у спомен Светитеља Саве, је лијепо и добро и показује нашу ријешеност и спремност да у сваком тренутку кренемо тим дивним, уским, понекад и тегобним путем Христовим, којим је ишао Свети Сава“.

„Од свих врлина небеских, које је он пројавио у свом животу, почев од тога што се одрекао свега земаљског, онога што му је сљедовало да буде принц тадашњег жупана и као сину у кога су највише наде и уздање полагали, па и тог његовог подвига и монашког живота на Светој Гори, гдје је идући од старца до старца и од келије до келије пустињске као пчела сисао нектар из најљепших светогорских цвјетова и сабирао у своју душу и срце, скупљао у своју ризницу“, рекао је Владика, додавши да је Свети Сава и свог оца, на неки начин, призвао да дође и запечати свој богати, пун искуства владарски живот тако што је на скромној асури хиландарске келије испустио своју душу пред иконом Пресвете Богородице.

„Тим путем су, онда, следовали сви они дивни изданци светородне лозе Немањића. Дакле, једна од најљепших врлина Светог Саве је било то да је мирио људе међу собом. И своју браћу која су се завадила због власти, а како тада тако нас и данас прати та несрећа и невоља гложења и отимања, хватања за вратове око парчета власти, положаја, територије. Он је отишао да мири своју браћу, па је понио са собом и свето тијело њиховог оца и успио је у томе, умирио је, макар на неко вријеме, српске земље да живе, у наредним деценијама и вјековима, мирно и просперитетно“, указао је Његово Преосвештенство.

По ријечима Преосвећеног Епископа Методија сви ми који се окупљамо на овим академијама морамо увијек да имамо на уму ту врлину без које нам, сматра он, нема духовног, ни биолошког опстанка.

„То је јединство наше међусобно, као бесцен благо, да љубимо једни друге, па макар то некад било и на нашу штету, али дугорочно то ће да да, и Бог ће да благослови, стоструке плодове. Надам се да ће љубав према Светом Сави, коју имамо допринијети нашој међусобној љубави и уважавању и праштању и на крају том дивном јединству као једином и спасоносном свијету нашег народа који ће нам обезбиједити даљи опстанак на овим просторима“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије.

Празничну бесједу одржао је пројереј Предраг Шћепановић, архијерејски намјесник подгоричко-даниловградски.

У културно-умјетничком дијелу програма наступили су: етно група „Фенечки бисери“ из Београда, дјечји црквени хор „Младенци“ из Берана, народни гуслар Синиша Петрић, рецитаторка Андреа Вукшић. 

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe