Епископ Методије на Богојављење служио Литургију са водоосвећењем у Никшићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је на Богојављење, у четвртак 19. јануара 2023. године, са свештенством, Свету Архијерејску Литургију, у Саборном храму Светог Василија Острошког, у Никшићу.

Епископ Методије на Богојављење служио Литургију са водоосвећењем у Никшићу

Прије почетка свете Литургије, Епископ Методије благословио је право ношења орара чтецу Димитрију Башовићу, а у чин ипођакона рукопроизвео је чтеца Душана Перића.

Владика је многобројном вјерном народу честитао данашњи велики празник, Богојављење, подсјетивши на ријечи народне здравице, која постоји у дурмиторском крају, у Дробњаку.

„У тој здравици се каже: Наредио свети Спас, десио вам се добар час, као што је Светом Јовану на ријеци Јордану. Има ли ишта љепше од ових неколико ријечи, које је наш мудри народ некако јеванђељски склопио, и уобличио највећу тајну Богојављења, и оног најспаситељнијег за нас догађаја, а то је нашег сусрета са живим Богом. Наздрављач каже да нам се деси добар час, као што је и Светом Јовану на ријеци Јордану, а то је да видимо Христа богочовјека, да чујемо глас Бога Оца и да Свети Дух и Његова благодат сиђе на нас, на душе наше и на цјелокупан род људски, да се тиме и тако, сабравши се у Духу Светом, спасимо. Увијек ово имајте на уму, на много година вас Бог сачувао и поживио“, поручио је Преосвећени Епископ у свом архипастирском слову.

Епархија будимљанско-никшићка се јуче придружила апелу Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског Г. Јоаникија, да се, због ванредних временских услова на територији Црне Горе, не одржи традиционално пливање за Часни Крст, позвавши вјернике да дођу у храмове и учествују у богослужењима и чину Великог водоосвећења.

Како ове године није било пливања за Крстом у ријекама, језерима и мору у Епархији и у Митрополији, златник који је Епархија припремила да дарује ономе који би, пливајући стигао први до Крста, додијелила је никшићкој Служби заштите и спасавања.

„Златник додјељујемо, ове године, никшићкој Служби заштите и спасавања, нашим ватрогасцима, који имају, ових дана, пуне руке посла у нашем окружењу, надам се да ће нас заобићи поплаве. Златник ћемо додијелити њиховом командиру Славку Тадићу и свима њима, који се заједно у том послу и подвигу труде. Нека им је са срећом“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Након светог пришешћа, Владика Методије је са свештенством обавио велико богојављенско водоосвећење.