Уз Божићне хладне дане Дурмиторци Цркву бране

На Богојављење, у недјељу 19. јануара 2020. у цркви Преображења Господњег на Жабљаку, служен је молебан Пресветој Богородици, након чега вјерни народ кренуо у литију улицама овог града подно Дурмитора.

Уз Божићне хладне дане Дурмиторци Цркву бране

Ово је једанаести пут да се Дурмиторци окупљају у знак протеста од када је у Скупштини Црне Горе усвојен спорни Закон о слободи вјероисповијести, којим је, између осталог, предвиђено да све цркве и манастири изграђени до 1918. године постану државно власништво.

Ни ниске температуре, које се спуштају и до 15 степени испод нуле, ни снијег, ни мећава не сметају Жабљачанима да се сабирају у свом храму, најприје, на молебану и да, након тога, заједно са надлежним парохом, протојерејем Миливојем Јововићем, прођу улицама града мирно, достојанствено, поносно и уздигнутог чела, поручујући да неће пристати на отимање светиња, које су њихови преци подизали у славу Божију и које су завјештали, никоме друго до својој Мајци Ццркви.

Слика са једне од литија на Жабљаку, у којој се види како народ кроз јаку мећаву корача, носећи крст и иконе, обишла је читав свијет и постала симбол борбе која се води данас у читавој Црној Гори.

На Жабљаку се налази Саборни храм  Преображења Господњег, саграђен 1862. године. У дурмиторским селима Крш, Тепца, Мала Црна Гора, Новаковићи и Међужваље подигнути су, такође, храмови. Сви су изграђени прије 1918. године и на њих се односе норме контроверзног закона.

Потомци градитеља поменутих храмова, осјећајући својеврсни дуг према својим прецима окупљају се, у великом броју, на молебанима и литијама и поручују да њихови храмови нијесу власништво никог другог до њихове једине Свете Саборне и Апостолске Српске Православне Цркве.

Дурмиторци показују велику истрајност, подршку и љубав према својој Мајци Цркви што свједочи податак да у молебанима и литијама учествује све већи број људи. Снаге и воље народу дурмиторског краја неће мањкати, народу кога живот никада није мазио. То су горштаци који су се борили са разним освајачима, са суровим зимама, мећавама, сњеговима, а сада, мирним путем, поносно, храбро, дурмиторски и хришћански поручују да не дају своје светиње.

Посебно радује чињеница што је присутан значајан број младих људи, који корачају заједно са својим суграђанима, међу којима има и оних што су зашли и у осму деценију живота.

Жабљачани су имали посебну част и благослов да је њихов молитвени ход, одржан 31. децембра 2019. предводио Преосвећени владика Јоаникије. И тада, пред својим Архипастиром, Дурмиторци су потврдили да је, по оној Његошевој: „Страшило гледат шта се ради“, али да ће они бити спремни на страшноме мјесту постојати, да ће бранити и, ако Бог да, одбранити своје светиње.
Ратка Јововић