Празник Светог апостола и јеванђелисте Луке – Лучиндан и Светог Петра Цетињског Чудотворца прослављен је данас молитвено и свечано у Цетињском манастиру.
Свету архијерејску литургију служили су Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије и Господа Епископи умировљени захумско-херцеговачки Атанасије, будимљанско-никшићки Јоникије, рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије, уз саслужење великог броја свештенства и уз молитвено учешће многобројних вјерника са Цетиња и из других крајева Црне Горе, Косова и Метохије и Херцеговине.
У литургијској бесједи након читања Светог Јеванђеља Владика Атанасије је рекао да се тек од нашега срца изграђује Црква.
“Ако наше срце не обрађујемо, не изграђујемо, не уграђујемо у храм вјечни на небесима, онда нећемо ни себе изградити, ни друге“, рекао је умировљени Епископ захумско-херцеговачки.
“Зато је Богословија велика школа, велика наука, велико вјежбалиште. Зато прије свега треба да будете богослови, који ће да слове о Богу“, поручио је он ђацима Цетињске Богословије која ове године слави 150 година постојања.
Он је подсјетио на ријечи Светог Јустина Ћелијског да сваки човјек продужује Јеванђеље.
“Сваки човјек је по мјери својој Црква у маломе. А браћа Руси то дивно кажу да је Православље сабор са свима светима“, рекао је Владика Атанасије и нагласио да смо то искуство имали приликом недавне прославе 17 вје3кова Миланског едикта и освећења подгоричког Саборног храма.
Након Светог причешћа, када су Светој чаши приступили многобројни вјерници, бесједио је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије који је подсјетио на двије велике годишњице – 150 година Цетињске Богословије и 200 година од рођења Ловћенског Тајновидца Светог Петра Другог Петровића Његоша.
“Данас посебно прослављамо Светог апостола и јеванђелиста Луку, Светог равноапостолног Петра Цетињског Чудотворца и Светиог Петра Другога Цетињскога, Ловћенскога Тајновидца. Прослављамо њих и у исто вријеме обиљежавамо 200-годишњицу рођења Петра Другог Петровића Његоша и 150-ту годишњицу Цетињске Богословије“, рекао је Владика.
Он је подсјетио да је Цетињска Богословија најстарија школа у Црној Гори. Сва просвета и све школе и универзитет црногорски су иозрасли из те школе, школе Светога Петра Цетињскога и школе Петра Другог Петровића Његоша.
Митрополит Амфилохије посебно је поздравио амбасадоре Украјине Оксану Сљусаренко и Србије Зорана Бингулца, који су присуствовали данашњем литургијском сабрању.
“Њихово присуство показује органску и историјску везаност Кијева, Београда и Цетиња и свеукупног Православља у просвети црковној“, поручио је Митрополит Амфилохије.
Митрополит Амфилохије је на данашњој литургији уручио и три висока црквена одликовања – Јовану Маркушу орден Светог Петра Цетињског за свједочење храбром ријечју и дјелом вјековног предања и културе наше Православне Цркве и народа у Црној Гори, Предрагу Вукићу орден Светог Саве трећег степена за животну вјерност Цркви Светосавској, вјерност у проучавању црквене и националне историје и помоћ у изградњи храмова и старици Новки Живковић из Подгорице Златни лик Митрополита Петра Другог Петровића Његоша, Ловћенског Тајновидца за свети подвиг рођења десеторо дјеце.
Члановима Братства чувара кивота Светог Петра Цетињског, који су јутрос од главног града Црне Горе претрчали Маратон Светог Петра Цетињског Владика је уручио по икону Цетињског Чудотворца и Богородице Филеримосе.
Епископима гостима на литургијској свечаности Митрополит је такође уручио по икону Светог Петра Цетињског.
Владика је такође посебно поздравио свештенике Албанске православне цркве Александра и Николу Петанија из Скадра, као и представнике светородне лозе Петровића, Ђока Петровића и његовог сина Ивана.
Након литургије у трпезари Богословије “Свети Петар Цетињски“ је приређена славска трпеза хришћанске љубави са пригодним културно-умјетничким програмом.
Преузето са www.mitropolija.com