На Томиндан прослављена слава цркве на Брзави

У суботу 19. октобра, на празник Светог апостола Томе, света Литургија је служена у цркви, посвећеној овом апостолу Господњем, на Брзави код Бијелог Поља.

Слава цркве на Брзави

Литургијом је началствовао јеромонах Николај (Стаматовић), игуман манастира Златеш, а саслуживали су: протојереј-ставрофор Мираш Богавац, протојереј-ставрофор Синиша Јанковић, јеромонах Андроник (Ракочевић), игуман манастира Мајсторовина, јереј Милосав Јовановић и јереј Дарко Јовановић, парох у затонско-брзавско-ивањској парохији.

Бесједом се обратио о. Николај, честитајући данашњи велики празник и храмовну славу.

„Сабрали смо се овдје на Брзави у храму Светог апостола Томе, као што смо се сабирали сваке године, ево и ове смо, Богу хвала, у здрављу и радости овдје сабрани. Сабрани смо око Једног, сабрани смо око Господа, сабрани смо једни око других. Сабрани смо да се видимо са Богом, да се видимо једни са другима, нека нам је срећна и Богом благословена слава овог светог храма Светог апостола Томе. Литургијско сабрање је свеобухватно, пратећи ријечи Литургије, сам ток Литургије, пратећи оне прозбе , јектеније које свештеници изговарају, а пјевница пјева, видимо да је Литургија, заиста, свеобухватна. Сажето је све оно што нам је потребно за читав наш живот, за будућност, ако Бог да, молимо се за све и за свакога. Зато је света Литургија вјечна и непролазна и зато нам даје могућност да, ево, ми који смо се јутрос пробудили, наши први кораци, у недељним и празничним данима, буду кораци који ће нас водити ка цркви“.
У цркву долазимо, нагласио је о. Николај, да се сретнемо и видимо са Богом.

„А, заиста, овдје на Литургији некако смо најближи Богу. Можемо Бога осјетити, видјети, додирнути, можемо примити Бога кроз Свето причешће. Литургија нам даје ту могућност Божје присутности коју можемо сви да осјетимо. Сабрали смо се овдје данас да прославимо и славу овог светог храма, као што смо се и претходних година сабирали. Данас нас је сабрао и нови парох, отац Дарко, који је ваш парох. Срећна вам слава, оче и хвала на љубави и гостопримству, свима нека је Богом благословен овај дан и овај празник и слава нашег храма на Брзави. Да вас Бог чува, вас и ваше породице, да Бог увијек чува, Свети апостол Тома да се непрестано моли Богу за све вас овдје.