Хиландарске вечери у Атини

Две хиландарске вечери у Атини могли би назвати гостовања игумана манастира Хиландара Високопреподобног архимандрита о. Методија у двема надалеко познатим атинским парохијама Светог Димитрија у истоименој атинској општини и Светог Елевтерија у улици Ахарнон.

Хиландарске вечери у Атини

У Цркви Светог Димитрија, у петак вече, 4. октобра, на позив пречасног протојереј-ставрофора о. Матеја Халариса у склопу прославе храмовне славе – Светог Димитрија – гост је био хиландарски игуман о. Методије. Пред пуном црквом отац Методије одржао је предавање на тему „Порука православног монаштва у нашем добу“, где је нагласио да је „сваки хришћанин позван да буде подвижник“ и да је „Свети владика Николај Жички говорио да монах није некористан, него је способнији да буде користан другима него било ко други“.

Друго вече 5. октобра дочекан је по „светогорском типику“ испред Цркве Светог Елевтерија од представника Архиепископа атинског, Његовог викара Преосвећеног Епископа Рогоне г. Филотеја и старешине Цркве пречасног протојереј-ставрофора о. Темистоклиса Христодулу и сабраће свештеника и верног народа. Одслужено је Велико вечерење на коме је началствовао игуман хиландарски о. Методије који је на крају службе поделио благослов верном народу који се у великом броју окупио.

Следеће јутро у недељу, 6. октобра, у истој цркви, игуман хиландарски је служио Свету литургију заједно са свештеницима храма пред мноштвом верника, којима је пренео благослов Светогорске хиландарске лавре и Пресвете Богородице Тројеручице. На предавањима и Литургији, које је одржао и служио игуман хиландарске лавре о. Методије, сабрао се и одређен број Срба који живе и раде у Атини и тиме своје срце загрејали хиландарским благословом.

Извор: Митрополија црногорско-приморска