Света Архијерејска Литугија у бази 63. падобранске бригаде

У недељу 16. по Педесетници, 13. октобра 2024. године, у параклису у бази 63. падобранске бригаде служена је Света Архијерејска Литургија, уочи празника Покрова Пресвете Богородице, славе ове јединице, а уједно и 80. годишњице од оснивања прве падобранске бригаде на овај велики празник давне 1944. године.

Света Архијерејска Литугија у бази 63. падобранске бригаде

Свештеним литургијским сабрањем началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит тимочки г. Иларион, уз саслужење Његовог Високопреосвештенства Митрополита нишког г. Арсенија, Преосвећене господе Епископа пакрачко-славонског г. Јована, будимљанско-никшићког г. Методија, липљанског и војног г. Доситеја, као и свештенства више Епархија наше Свете Цркве.

По читању Светог Јеванђеља, Преосвећени Епископ Доситеј се обратио сабранима пригодном беседом, честитајући наступајући празник Мајке Божје и осамдесету годишњицу постојања ове елитне јединице Војске Србије.

Након заамвоне молитве, Преосвећени Владика Јован је осветио славске дарове и пререзао славски колач.

После Свете Литургије, освећени су темељи новога храма, који ће се, трудом и несебичним залагањем припадника бригаде, градити у кругу овог војног комплекса.

Уследио је свечани програм, коме су, поред Високопреосвећене и Преосвећене господе Архијереја, присуствовали и председник Владе Републике Србије Милош Вучевић и министар одбране Братислав Гашић. Скоком падобранаца из хеликоптера са висине од 1500 метара окончан је званични део данашње прославе.

Фото: Саша Костић

Извор: Епархија нишка