Митрополит Јоаникије освештао нови конак манастира Подмалинско

Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је на Михољдан, у суботу 12. октобра, Свету архијерејску литургију у манастиру Подмалинско код Шавника и освештао нови конак ове древне немањићке задужбине.

Митрополит Јоаникије освештао нови конак манастира Подмалинско

Високопреосвећеном Митрополиту саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке и Митрополије црногорско-приморске, у молитвеном присуству вјерног народа.

Владика је ријечима архипастирске бесједе поучио сабране, истакавши да нас Света служба Божија толико оплемењује и даје нови живот, нову радост и снагу те да оно што примамо на светим службама Божијим, када се причешћујемо Светим тајнама Христовим, када нас обасипа Божија љубав и када се дотичемо Божанскога живота, треба да постане садржај нашега свакодневнога живота.

„Ова Света служба је врхунац заједништва, али то заједништво остварујемо и ван светога храма, ту љубав Божију треба да носимо и да је ширимо. Да ширимо мир међу браћом, прије свега да стекнемо мир у срцу своме, у души својој, па ћемо онда тај мир проширити и на овај свијет. Данас људи говоре о миру, а у срцу им је рат, као што каже Свето писмо. Тако је било некада, тако је и данас, нажалост, у овоме свијету. Видимо ратове, понегдје се нешто и прича о миру, али заправо нико не жели тај мир, то видимо. Пролива се невина крв, дјеца гину и невини највише страдају“, казао је Владика Јоаникије.

Међутим, када гледамо како је Бог предвидио да човјек живи, онда нас то, казао је Митрополит, ободрује, јер каква год била искушења у овоме свијету и вијеку, Бог је увијек са човјеком. Када имамо искушења и када смо у радости и милости, али и када нам није добро, посебно тада, Бог нас напустити неће ако Њега призивамо и Његову помоћ тражимо.

Архиепископ цетињски се осврнуо на житије Преподобног Киријака Отшелника, који је поживио дуги вијек, преко 100 година у првим вијековима хришћанства, подсјетивши да се овај угодник Божији борио се својим страстима и многим искушењима овога свијета, али да је стално био са Богом.

„Када читате житије Светога Киријака Отшелника, кога данас прослављамо, имате такав доживљај. То заправо јесте суштина његовога живота, да се његов живот претворио у пјесму,  у славословље Богу, зато је и постао сасуд благодати Духа Светога и могао да поучава ближње, да их тјеши и кријепи, вади из њихових искушења и обраћа на прави истинити пут Божији. Свакоме од нас је дата таква могућност, само да не поклекнемо када дођу у искушења, тешкоће. Јер тешкоће у овоме животу су неизбјежне, то смо наслиједили по гријеху од нашега праоца Адама, па и ми, идући путем гријеха, све више се раслабљујемо. Међутим, кад кренемо Божијим путем, онда Божија сила и милост притиче и кријепи нас, без обзира каква су искушења“, поручио је Митрополит Јоаникије.

Преподобни Киријак Отшелник, који је живио у оним предјелима гдје се данас највише крви пролива – Палестини, молио се за овај свијет и зато што је био Божији човјек свакоме је био близак, нарочито онима које треба поучити, утјешити и упутити на прави истински пут Божији:

„Нека нам он буде примјер, нарочито монасима и монахињама. Ево овдје, наша мати Катарина потрудила се, наставила је дјело наше почивше мати Марине. Наставила је да ову светињу обнавља и данас ћемо да освештамо и нови велики конак, који је она са добротворима ове свете обитељи подигла.“

Додавши да подижући овај конак, мати није никога оптеретила, осим себе и сестринство, Владика је истакао да је мати оним људима који су од доброга срца, добре воље и од чистога добротворства хтјели да помогну, направила мјеста да подигну овај нови велики конак.

„Свима нека буде на здравље! Наша мати Катарина, као што је то и обичај у нашим српским манастирима, све што гради, све што чини за свој манастир, не гради за себе, него гради за манастир и народ, да направи мјеста народу који долази, који воли и који помаже наше светиње, да се имамо гдје сабрати и окупити. Нека Бог благослови да наше свако будуће окупљање, као што је то било и до сада, буде честито и у љубави братској и да свима буде на духовно укрепљење и на духовно изграђивање. Амин, Боже дај!“

У име Његовог преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког г. Методија, Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је уручио одликовања заслужнима за обнову ове светиње, конкретно за изградњу конака и пута до манастира Подмалинско.

За показану љубав и доброчинство према својој Светој цркви, нарочито приликом обнове манастира Подмалинско, одликовани су: медаљом Светог великомученика и побједоносца Георгија првог степена  Бранко Церовић, архипастирским граматама Томаш Ћоровић, Мојаш Ћоровић, Вања Кујунџић, Лазар Зековић, Момчило  Церовић, Гојко Алексић, Жељко Шљиванчанин и Јован Церовић. Такође је уручено и 40-ак захвалница свима који су учествовали у овом богоугодном дјелу.

Сабрање је настављено уз трпезу љубави.

Весна Девић

Фото: Жељко Драшковић