Литургија и рукоположење у манастиру Косијерево

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, на празник Светог Јована Милостивог, у четвртак 25. новембра 2021. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Косијерево. Током свете службе Божје Владика је у чин јерођакона рукоположио монаха Андреја (Миљанића), сабрата Манастира, а освештао је и обновљени живопис у манастирској цркви.

Литургија и рукоположење у манастиру Косијерево

У својој литургијској бесједи Владика је честитао данашњи празник у којем је нас је Господ, како је казао, удостојио да се саберемо, у овој древној немањићкој светињи, да Богу узнесемо заједничке молитве и причестимо се Светим Тајнама Христовим.

„Тиме обнављамо своју душу тако што следујемо заповјестима Христовим, а то значи да служимо Богу и ближњему своме. Овај дивни храм украшен је овим дивним живописом, који смо освештали. Гдје би друго био диван живопис и на којем бољем мјесту од овог у ком се налазе мошти – стопало Светог апостола Луке, првог иконописца и јеванђелисте, љекара, који је био саслужитељ и помоћник апостолу Павлу, који је пролазио овим крајевима, путујући све до Рима“, рекао је Епископ.

Додао је да кад се сабирамо у древним мјестима и светињама, као што је манастир Косијерево, узносећи Богу молитве, морамо да имамо на уму основну и главну заповјест Христову – да љубимо једни друге.

„По томе ће други људи, који нијесу хришћани, познати да смо Његови ученици. Сви ми који се, на неки начин, обучемо у религијско-институционалну форму споља и будемо узорни и добри хришћани, још више, морамо улагати своје напоре у то да истински и дубоко, срцем својим које само Бог види, љубимо ближње своје. То се једино види кроз дјела љубави која показујемо према ближњима“, поучавао је Преосвећени владика Методије, наводећи да наш карактер не треба да зависи од спољашњих околности, него се он изграђује испуњавањем заповијести Христових без обзира у којој ситауцији и социјалном статусу се налазимо.

„Само онда кад истински љубимо ближње своје испунићемо оно што Господ од нас тражи и захтијева. Какве год невоље да нас снађу, каква год искушења да нас погоде неће се спасити они који страдају због спољашњих околности, него ће се спасити, по ријечима Христовим, само они који претрпе до краја, а то значи који подносе све невоље са смирењем и благодарношћу. То значи да се изграђује унутрашњи карактер, не преко тих околности које нас урушавају, требају да нас ојачају, подигну, исправе и упуте у оном правцу на који нас Христос и сви Свети Његови, који су изображени на овом живопису, упућују и показују“, казао је Владика.

На трпељивост и смирење, по ријечима Епископа Методија, позивају нас и ликови обновљеног живописа, који је данас освештан у дивној и древној косијеревској светињи.

„Знамо какав је пут ове светиње био, од почетка 14. вијека је била саздана од Стефана Уроша IV на једном другом мјесту, недалеко одавде које је потом било потопљено`60.-их година прошлог вијека, па премјештена на ово мјесто. Ништа она својим премјештањем, губљењем неке форме или облика, у овој или оној мјери, није изгубила од своје светиње. Тако и ми, гдје год да нас Господ пошаље, да промијенимо начин живота, мјесто у којем живимо не треба да утиче на онај наш унутрашњи пут на који нас Христос Бог призива“, поручио је Владика Методије, додавши да је радост данашњег сабрања још већа зато што је монах Андреј постао јерођакон, у овој светој обитељи.

„То је за њега још једна додатна обавеза да удвостручи, у односу како је до сада служио Богу и ближњима својим, да по својим моћима које му Бог даје, а чули смо да Бог све наше недостатке надопуњује, Он неће штедјети на својој благодати и милосрђу онима који истински из цјелокупног срца ишту од Њега помоћ“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије.

Евхаристијско славље настављено је трпезом љубави. Вјерни народ поздравио је Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Јоаникије, који је својим доласком увеличао данашње молитвено сабрање у манастиру Косијерево.

Он је честитао данашњи велики и дивни празник, пожељевши срећно руокоположење монаха Андреја у чин ђакона, те освећење живописа.

„Освештали смо цркву, освештали смо и новог ђакона. Иде то једно са другим и, ево, хвала Богу, данас доћи у манастир Косијерево од милине да видимо ову љепоту, како је то све лијепо украшено, као што је некада у давнини било, у доба Немањића. Сматрало се да храм није завршен док се не фрескопише и исто тако, ако пропадне живопис да је обавеза, и то међу првим обавезама, да је то важније од градње конака и осталог, да се он обнови. Обновљен је овај живопис и све то је лијепо урађено, сачувани су и дјелови старог, а отац Арсеније је почео и нови конак“.

„Цркви је својствено да гради, да ствара, а најважније је што је отац Арсеније сабор у манастиру Косијереву обновио. То је стари сабор, гдје се сабирала стара Херцеговина и Црна Гора. Хвала Богу, тај сабор је обновљен. За Госпођиндан и неколико пута годишње овдје имамо дивне народне саборе. Хвала Богу, наш брат, нови Епископ будимљанско-никшићки владика Методије је дошао да да нову снагу и нови замах овој светињи, овом братству и свима вама“, рекао је Митрополит Јоаникије, поздравивши руководство Општине Никшић, које је присуствовало литургијском сабрању.

Литургији су присуствовале и власти Општине Билећа.