На трибини УКЦГ „Свободијада“, која се одржава у Друштву црногорско-руског пријатељства ,,Свети Георгије“ у Никшићу, у четвртак 23. новембра 2017, представљена је нова књига доц. др Трипка Драганића „Савремени изазови и утицаји вјерског туризма“.
Књига „Савремени изазови и утицаји вјерског туризма“ је Драганићев научни рад, а објавио је Институт за српску културу из Никшића у чије име се обратио Радисав Маројевић. Он је прочитао извод из рецензије емеритуса проф. др Животе Радосављевића, који запажа да је вјерски туризам недовољно истражено и научно обрађено подручје како на глобалном, тако и на националном, односно локачном нивоу. Празнина у животу савременог човјека, сматра Радосављевић, може се попунити само вјером и очувањем духовности, културе и традиције, чему вјерски туризам може много допринјети.
„Књига др Трипка Драганића „Савремени изазови и утицаји верског туризма“, препознаје и актуелизује наведене проблеме и научно настоји да да одговоре на актуелна питања из света верског туризма. У фокусу тезе, посебну пажњу заслужују питања економске валоризације духовних вредности, као и очување културолошко-социолошке и верске баштине, односно указивање на специфичне карактеристике верског ходочашћа и путовања до светих места“, ријечи су из рецензије др Животе Радосављевића, које је, овом приликом, прочитао Радисав Маројевић.
Др Миодраг Чизмовић наводи да Драганићева књига са више аспеката посматра успон вјерског туризма и његов неоспоран утицај на економију сваке земље.
„Књига постаје, између осталог, својеврстан водич за хришћанске ходочаснике. Од Христовог гроба у Јерусалиму, преко Оптине пустиње, Валамског манастира, преко фрушкогорских манастира па до манастира Острога. Аутор посебну пажњу поклања трима хришћанским светињама које се налазе у Црној Гори, а то су рука Светог Јована Крститеља, честица Часног Крста који се налазе у Цетињском манастиру, као и икона Пресвете Богородице Филармоса, коју је, по предању, насликао апостол и јеванђелист Лука око 46. године. Манастир Острог је препознат као васељенско светилиште“, казао је Чизмовић.
Др Мирослав Додеровић је оцијенио да вјерски туризам заузима важно мјесто у развојним плановима туризма, нарочито у земљама Европске уније. Међутим, вјерски туризам у развојним плановима туризма Црне Горе, чији је он дио, је на нижој љествици, иако, постоје веома посјећени вјерски објекти, као што су манастири: Острог, Пива, Цетињски и манастир Морача.
„Да би се мотивске особености културног наслеђа Црне Горе и других дестинација могле валоризовати у туристичке сврхе мора, прије свега, постојати адекватна материјална основа као економско организовани вид његове туристичке вриједности“, мишљења је Додеровић и додаје:
„Књига Трипка Драганића је прва студија која се бави феноменом вјерског туризма и њен друштвени допринос је у томе што пружа могућност примјене у друштвеном развоју, пружа туристичким организацијама и нацоналним парковима могућност да се користе теоријским и практичним богатством, које садржи ова монографија. Подаци у студији су актуелизовани према поузданим публикацијама и методологијама, а посебна карактеристика овог дјела јесу стил и начин обраде, јер је писано научно стручно, а по изразу илустрованости веома популарно, привлачно и занимљиво“, сматра Додеровић.
Уредница трибине „Свободијада“ Милица Бакрач је напоменула да је Трипко Драганић докторирао на тези „Савремени изазови и утицаји вјерског туризма“ на Универзизету у Београду, а објавио је бројне стручне радове и студије из економије, туризма и менаџмента. Аутор је и књига поезије: Преврнута плоча, Нама звона звоне, Очев орден и Камени пирг. Његова поезија је објављивана у познатим књижевним часописима, ревијама и новинским и интернет публикацијама. Превођен је и заступљен у више пјесничких антологија. Оснивач је и предсједник Друштва ,,Никола Тесла“.
Пред никшићком публиком он је говорио одабране стихове из свог стваралаштва.