Skip to main content

Недјеља Православља прослављена молитвено у манастиру Ђурђеви Ступови

Епархија будимљанско-никшићка
21.03.2021.
Вијести

У прву недјељу Часног поста - Недјељу Православља, 21. марта 2021. Света Архијерејска Литугија је служена у манастиру Ђурђеви Ступови.

Недјеља Православља прослављена молитвено у манастиру Ђурђеви Ступови

Началствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникије, уз саслужење свештенства беранског намјесништва и братије Манастира.

Сабране је, након читања светог Јеванђеља, поучавао јеромонах Павле (Пајић), који је говорио о празнику Недјеље Православља.  
На крају свете службе Божје, архипастирском бесједом обратио се Владика Јоаникије, честитајући празник васкрсења Христовог и побједе православних над јереси иконоборства на VII Васељенском Сабору.

„Ово је празник љепоте Божје којом је Он украсио овај свијет, а та љепота Божја посебно се види на нашим светим службама и у нашим храмовима. Ту љепоту Божју исповједамо једнако пјевањем и сликањем икона и свим оним што чинимо на нашим богослужењима. Пјевање је лијепо за наш слух, оплемењује људско биће и уздиже га да може да се оспособи да слуша ријеч Божју и да је прима. Исто тако, наше очи се оплемењују преко љепоте Божје изображене на светим иконама“, рекао је Владика.

Навео је да се у манастиру Ђурђеви Ступови налази икона Богородице Тројеручице и остале иконе, које народ прилаже овом светом храму, подсјетивши да је читав храм раније био фрескописан и обучен у Божју љепоту.

„Код нас у средњем вијеку, у доба Немањића, није се сматрало да је храм завршен док се не обезбједе свети сасуди, свештеничке одежде за то ткане и све остало што треба да се изобрази љепота дома Божјег“, указао је Његово Преосвештенство.

Додао је да је празник Недјеље Православља установљен поводом завршетка велике кризе и раздора у Цркви, који је трајао више од стотину година, у вријеме иконоборства.

„Тада су се појавили, под утицајем Јевреја и муслимана, неки хришћани, али, нажалост, већ неправославни, те су почели избацивати иконе, газити их, скрнавити, па су због тога настале, не само свађе и подјеле, него и расколи. У једној црквеној, богослужбеној књизи каже се да је Господ на овај дан, када је Црква измирена и када су опет враћене иконе и прослављено оваплоћење Христово преко икона, Господ, опет, саставио раздијељене удове Цркве у један организам, опет се Црква сјединила“, бесједио је Преосвећени Епископ, по чијим ријечима таква искушења од овог свијета долазе периодично, па уђу и у Цркву.

„То су најтежа искушења, све друго је лакше; лакше је кад је Црква гоњена од земаљских власти него кад је почну раздиарти нека искушења изнутра. Од тога Бог да нас сачува и од сваког искушења“, поручио је Владика Јоаникије.

Он је члановима дјечијег црквеног хора „Младенци“ и њиховој диригентици честитао прву годишњицу рада, пјевања у славу Божју.
„Данас имамо посебан разлог за радост, наш дјечји хор, а дјеца су радост овог свијета, радост Божја, радост родитеља, радост Цркве, почео је да ради у најтежим условима, баш кад је корона почела. Корона је доста успорила њихов рад, међутим, ипак је хоровођа Анђела Брајовић са дјецом редовно вјежбала и данас су, на овај дивни, велики празник дошли да нам пјевају прву архијерејску Литургију у овом светом храму. Баш лијепо, на празник икона, на Чисту недјељу, чисте дјечје душе да запјевају као анђели, а води их професорица Анђела, што такође има симболике“.

„Нека буде срећна прва слава овом дјечјем хору, нека редовно пјевају у славу Божју, нека се радују и узрастају у сваком добру и у љепоти Божјој у све дане живота њиховог. Амин. Боже дај, на многаја љета“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.