Skip to main content

Литургијско сабрање и помен Владици хаџи Сави Косановићу

Епархија будимљанско-никшићка
05.03.2018.
Вијести

У оквиру годишњих свечаности у славу Владике Саве Косановића, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на другу недјељу Часног поста, посвећену Светом Григорију Палами, 4. марта 2018, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке са којима и гостујући свештенослужитељ архимандрит Варнава, игуман манастира Трескавица у Епархији бихаћко-петровачкој.

Литургијском проповједи обратио се архимандрит Варнава, говорећи о људској природи и томе да човјек својим гријесима престане бити човјек и изобрази се, али, покајањем он, поново, дође себи, поново постане човјек, сјети се дома Очевог.

Литургијско сабрање и помен Владици хаџи Сави Косановићу

„Знајући то, велики и милостиви Бог установио је у Цркви својој, Духом Светим руковођеној, и све остале, али, посебно, овај Велики Часни пост, јединствен, необичан, пребогат, прелијеп, пресадржајан молитвама, богослужењима, начином пролажења кроз њега самог. Током цијелог поста православни хришћани, од краја до краја васељене, свјесни себе и свог стања, говоре какав дух да Бог одузме од њих, а какав да им да. И стављају тачку на ту молитву, говорећи: Господе, дај ми да видим сагрешења моја још једном. Тиме не завршавају него опомињу колика је цијена човјека и каже се: Да не осуђујем брата свога“, казао је о. Варнава.

Додао је да је Часни Велики пост и долажење себи плаћано крвљу у историји Цркве.

„Зато се Црква данас сјећа великог мислиоца, великог богослова, човјека који је видио Бога, а истински богослови су они који виде Бога, Григорија, Архиепископа солунског, који је у једном моменту, увидјевши опасност заблуде несагледавања самог себе у Богу, у законима Његовим, у јеванђељским заповјестима, подигао свој глас и борио се за то што је осјетио Блудни син кад је дошао себи, кад се преобразио и сјетио оног достојанства које је Бог, као Отац уготовио њему као сину. Црква га се нарочито сјећа данас, у другу недјељу Часног поста, да нас напомене шта је задатак ових дана у којима стојимо – сагледати себе, браћо и сестре“, поручио је архимандрит Варнава.

По обављеном причешћу бројних вјерника архипастирским словом обратио се Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, напомињући да се свештенство никшићке Саборне цркве, по иницијативи Удружења Бањана и Рудињана, у овај дан молитвено сјећа великог ктитора овог светог храма, блаженопочившег Митрополита Саве Косановића.

„Он је оставио завјештање да са сахрани поред мале никшићке цркве, мада је било ријечи о томе да он буде никшићки Епископ када је обновљена Епархија захумско-рашка. Велика личност, треба да се подсјетимо, јер су његова ријеч и његов примјер данас толико актуелни, не мање него у вријеме када је он свједочио Јеванђеље Христово, бранио свету православну вјеру и српско име, у временима аустроугарске окупације Босне и Херцеговине“, казао је Владика.

Литургијско сабрање и помен Владици хаџи Сави Косановићу

Босна и Херцеговина је на Берлинском конгресу, подсјетио је Владика, додијељена на управу аустроугарској монархији. План аустроугарске монархије или, боље речено, Њемачке био је, а то је, по ријечима Епископа Јоаникија, актуелно и данас: што већа Албанија и што мања Србија, никад Србија и Црна Гора заједно.

„То је био стари аустроугарски план; и никад Срби преко Дрине. Тај план су врло грубо, насилно почели спроводити у Босни и Херцеговини, тамо гдје је Митрополит Сава био Владика. Почели су да подижу католичке манастире, доводе монаштво из разних крајева, врше мисију, пропаганду да би том народу промијенили идентитет“, рекао је Његово Преосвештенство, додајући да је Митрополит Сава био непожељан, јер се томе успротивио.  

Аустроугарске власти, нарочито злогласни управник Босне министар Калај, направили су за њега неиздрживу ситуацију и Митрополит Сава је поднио оставку.

„Принуђавали су га на унију, а његов одговорио је био: Никад за никад. То је имало своје последице. Велики страдалник, велики мученик, исповједник. Нијесу му дали ни два метра земље на имању, које је откупио да би се сахранио поред своје задужбине сарајевске Богословије. Многи су прећутали ту велику неправду. Дакле, пророчка личност, велика. Био је човјек обдарен, не много школован, али је добро схватио о чему се ради и борио се јуначки. Имао је подршку од благочестивог народа, уживао велики углед у народу, али је, као и сам народ, био обесправљен“.

Литургијско сабрање и помен Владици хаџи Сави Косановићу

„Блаженопочивши Митрополит упокојио се мирно, као светитељ Божји, никога не осуђујући, за све благодарећи Богу, јер је служио Христу и све за Христа поднио добровољно, за своју свету православну вјеру. Није он само омиљен у Бањанима његовим, него у цијелом српском народу. Још ће се говорити о његовој жртви, његовом подвигу, мучеништву, страдању, задужбинарству, његовој мисли, ријечи“ поручио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.   

По одслуженој Литургији, Владика је са свештенством и у присуству вјерног народа посјетио гробно мјесто Митрополита Саве Косановића у старом градском гробљу. Годишњи помен Владици хаџи Сави Косановићу одслужили су архимандрит Варнава и ђакон др Никола Маројевић.  

Земни остаци блаженопочившег Митрополита дабробосанског Саве Косановића од 2003. почивају поред цркве Светих Петра и Павла у непосредној близини Саборне цркве Светог Василија Острошког, чији је био велики приложник.