Епископ Методије богослужио у цркви Светог Ђорђа на Валу у Враћеновићима

На празник Светог апостола и јеванђелиста Марка, 8. маја 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, са свештенством и монаштвом Епархија будимљанско-никшићке и захумско-херцеговачке, Свету Архијерејску Литургију, у цркви Светог Георгија, на Валу у Враћеновићима.

Епископ Методије богослужио у цркви Светог Ђорђа на Валу у Враћеновићима

На малом входу, Владика је јереја Раденка Копривицу, надлежног пароха, произвео у чин протојереја.

Након одслужене Литургије и причешћа бројног вјерног народа, услиједила је празнична литија око храма. Прочитано је свето Јеванђеље, а Преосвећени Епископ Методије је освештао и преломио славски колач и жито.

Сабраном вјерном народу обратио се ријечима поучне бесједе, честитајући празник и храмовну славу.

„Данас прослављамо и Свете мироносице, данас је њихова недјеља, трећа по Васкрсу, прослављамо и Светог апостола и јеванђелисту Марка. Свете мироносице, како је казало данашње јеванђеље, и онај дивни човјек који је био савјетник, Јосиф из Ариматеје, велики положај у јудејској заједници заузимао, али у току Христовог проповједања, он је због страха да не би сносио последице био тајни ученик Христов. Кад су Христа разапели и кад је издахнуо на крсту, каже даље јеванђеље, он се усудио отићи код Пилата и затражи тијело Исусово. Он је, побједивши страх, показавши велику храброст, ријешеност и смјелост затражио од Пилата тијело Исусово“, казао је Владика, подсјећајући да су се ученици Исусово у то вријеме били разбјежали од страха.

Јосиф је био угледни члан јудејске заједнице и њега је Пилат, намјесник Римског царства у Палестини познавао и усудио се да тражи Исусово тијело.

„Тиме што је тражио тијело Исусово себе је легитимисао, на отворен начин, да је Његов следбеник и ученик како би Исус добио оно што припада сваком човјеку, а поготово богочовјеку, погреб који му приличи. С њим су биле и жене мироносице, Марија Магдалина и била је, каже јеванђеље, Марија Јосина, оне су заједно са Јосифом и Никодимом понијели тијело Христово, обавили у платно и по обичајима јудејским сахранили у гроб, највјероватније то је био гроб Јосифов, који је био себи намијенио“, бесједио је Епископ Методије.

У освит недјеље, нагласио је Владика, Мироносице су јавно, по дану, отишле да доврше помазање Христовог тијела, и њих четири дошавши до гроба видјеле су одваљен камен и анђела у бијело обученог, који је изображен у Милешеви, како сједи на гробу и показује, реквши: Узалуд тражите Онога Кога сте дошли да нађете.

„Него идите и јавите ученицима да иду у Галилеју и да ће Га тамо видјети. Није рекао само да јаве ученицима своји, него је посебно издвојио, по промислу Божјем, Петра, јер је он, због страха великог у вријеме хапшења Исусовог, одрекао се Њега три пута и он је посебно био рањен тим својим падом који га је прогонио. А шта нам говори ово данашње јеванђеље? Побјегли су они храбри, који су се заклињали Исусу, још док су Га пратили, да Га се никад одрећи неће и да ће ако треба живот свој положити за Њега. Ко је остао једини вјеран Исусу и ко Га је пратио до испод Крста Његовог? Само оне жене и Јован Богослов, које су Га толико вољеле да, као што кажу Свети Оци су говорили да једино љубав изгони страх напоље“.

„Не постоји те мужаствености, храбрости и куражи која може човјеку помоћи када падне тама у овом свијету, кад враг ђаволу дође у сватове, једино што човјеку може да помогне у свим одсудним тренуцима је љубав коју осјећамо према Богу и повјерење према Њему с дубоком свијешћу о својој слабости и немоћи, а дубоком вјером у Божју свемоћ. Сваки дан у нашем животу ми чинимо и одлучујемо чему ћемо се прибројати и за чим ћемо поћи. Свакодневно правимо избор, самим тим кад направимо избор за истину нисмо се одрекли Христа, изабрали смо Њега, а кад смо одбацили лаж. Сваки пут кад смо изабрали правду, то је једно од својстава Божјих, ми смо изабрали Христа, а одступивши од неправде Њему следујемо и тако смо се идентификовали као Његови ученици“, поучавао је Епископ Методије.

Пожелио је још једном срећну славу Светог Георгија, у овом дивном мјесту, Опутној Рудини.

„Опута је онај каиш кожни којим су се притезали опанци, а опанци су се требали притегнути да би човјек био спреман и да буде хитар на свако добро дјело да чини, а Опутна Рудина спаја Бањане, Црну Гору и Херцеговину, никако је не раздваја, као што су спојени кост и месо, то је једнина и цјелина. Да Бог да се овако увијек окупљали, кажу да је дошло овдје и Херцеговаца, а ми одавде смо сви Херцеговци и све је ово стара Херцеговина, иако смо се половином 19. вијека као Дробњак, па остала херцеговачка племена присајединили тада јединој слободној територији, која је чувала и њивила све оно од Светог Саве и Светог Василија што се чувало, а сачувало се у Цркви и храмовима Божјим и душама људским“, поручио је Владика.

Овом приликом, Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије додијелио је архипастирске грамате за показану љубав и доброчинство према својој Светој Цркви, нарочито током изградње парохијског дома у Враћеновићима: Општини Никшић, коју је примио предсједник Марко Ковачевић, породици почившег Марка Вујовића из Враћеновића, Неђу Комненићу из Пилатоваца, др Немањи Алексићу из Новог Сада, Миливоју Ждралу из Билеће, Радосаву Рацу Бјелетићу из Никшића и Милутину Мију Папићу из Коравлице.
Надлежни парох, протојереј Раденко Копривица захвалио је Епископу на првој званичној посјети овом крају и на добијању чина протојереја.

Владика је касније извршио освећење Парохијског дома у Враћеновићима.

Сабрање је настављено уз трпезу љубави а приређен је и пригодан програм.

Владика је током дана посјетио парохију бањанско-рудинску, обишавши храмове Светог Игњатија у Почековићима, Светог Саве и Кленку, Саборни храм бањански Светог архангела Михаила у Велимљу, и храм Светог Саве у Почивалима код Велимља, са Црквено-народним домом, чије освећење је планирано за 28. мај.