Ђакону Константину Дојићу, свештенослужитељу при Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, црногорска полиција не дозвољава улазак у Црну Гору и задржава га са малољетним дјететом на граничном прелазу Илино брдо више од 16 сати.
Њему је, при повратку у Црну Гору, у четвртак 25. јуна у послеподневним сатима, санитарна инспекција на граничном прелазу Илино брдо допустила да уђе у Црну Гору, само је било потребно да се одлучи да ли ће ићи у карантин или у самоизолацију.
„Међутим, кад је дошло до тога да ме питају гдје радим, односно гдје служим, онда су вратили папире полицији која је, изгледа, на неки начин, битнија што се тиче здравља у Црној Гори и чији су службеници рекли да они имају право да тумаче прописе како они желе и да сви ти разлози, који су наведени новим мјерама од 21. јуна не важе, јер они не морају да их поштују. То је рекао командир Марко Васиљевић, који је морао специјално да дође да напише решење да се мени и мом дјетету забрањује улазак“, наводи у изјави за медије ђакон Константин Дојић.
Адвокат Вера Мијановић, која је члан Правног савјета Епархије будимљанско-никшићке, казала нам је да је ђакону Константину Дојићу, раније, издато решење којим је усвојен његов захтјев да се одложи извршење решења, којим је одбијен његов захтјев за привремени боравак.
„То је и био разлог којим се он руководио да, под условима које пропише надлежна здравствена организација, уђе у Црну Гору, евентуално да иде у карантин или изолацију. Међутим, Управа полиције припадници сектора Граничне полиције су то решење потпуно игнорисали и 25. јуна у 17 часова донијели решење којим се Константину Дојићу забрањује улазак у Црну Гору, позивајући се на последње мјере НКТ-а“, наводи Мијановић и додаје:
„Ова ситуација наредбом НКТ-а није прописана. То су хуманитарни разлози, дијете је малољетно, ђакон Константин живи у Никшићу са породицом већ неколико година, ту ради, а и одложено је извршење решења, којим му се не одобрава боравак“, указала је Мијановић, која ће се, поводом писања жалбе, консултовати са колегом адвокатом Владимиром Лепосавићем, чланом правног Савјета Митрополије и Епархије будимљанско-никшићке.
Са ђаконом Константином Дојићем, на граничном прелазу је и његов малољетни син Димитрије. Чекајући да неко ријеши његову жалбу, били су приморани да ноћ проведу у колима. Ђакон Константин поручује да ће на граници остати све док се његов случај не ријеши, јер, како је изјавио, назад неће и нема гдје.
„Моја кућа је у Црној Гори, моја служба је у Никшићу, моје мјесто је у Никшићу, ја немам гдје да идем, ја другу кућу, другу Цркву, други олтар немам“, рекао је он.
Према новим мјерама Националног координационог тијела Црне Горе, које важе од 21. јуна, странци који живе или раде у Црној Гори, могу уз мјере карантина или самоизолације да уђу у ову државу. Судећи по свему што се дешава последњих дана, то не важи само за свештенство СПЦ у Црној Гори.
Дојић поручује да се права свештеника Српске Цркве не смију разликовати од права других грађана.