Света Тројица прослављена свечано у Жупи Никшићкој

На празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетница Света Литургија је служена у храму Усековања главе Светог Јована Крститеља у селу Кута у Жупи Никшићкој.

Света Тројица прослављена свечано у Жупи Никшићкој

Литургију је служио протојереј Василије Брборић, надлежни парох са гостујућим свештеником Александром, из Руске православне цркве, који је, иначе, војни свештеник у пензији.

Отац Александар, напомиње протојереј Василије Брборић, боравио је, за вријеме последењег рата, на просторима бивше Југославије, у Босни и Херцеговини, потом на Косову, а сада живи на полуострву Луштица.

Света Тројица прослављена свечано у Жупи Никшићкој

Молитвеном сабрању у Кутима присуствовало је петнаестак руских породица са дјецом и неколико мјештана жупског краја. Литургија је служена на руском и српском језику, а, овом приликом, могли су се видјети и руски обичаји везани за овај велики празник Цркве Божје. Они испред храма, клечући беру траву од које праве вјениће, док је у нашем народу обичај да се трава разастире по поду цркве прије службе.

На крају богослужења отац Александар је одржао бесједу, објаснивши значење празника Свете Педесетнице. Он је истакао да је од великог значај увођење вјеронауке у наш образовни систем, као и његовање наших словенских језика јер ће тада "Свети Дух бити са нама и радовати нас“.

Света Тројица прослављена свечано у Жупи Никшићкој

Надлежни свештеник о.Василије Брборић је захвалио оцу Александру на посјети, а пригодним словом подсјетио је да је на празник Свете Тројице Свети Дух сишао у виду огњених језику у Јерусалим када је крштено пет хиљада душа, а други дан још три хиљаде, због чега се овај празник прославља као рођендан наше Свете Цркве Православне.

Госте сабрања угостио је Здравко Чворовић из Заграда.