У Мајсторовини прослављен празник Силаска Духа Светога

У Мајсторовини код Бијелог Поља у манастиру Свете Тројице молитвено и саборно је прослављен празник Силаска Светог Духа па Апостоле, који је и храмовна слава.

У Мајсторовини прослављен празник Силаска Духа Светога

Послије литургије, коју су служили архимандрит Јоаникије Зиндовић, игуман манастира Свете Тројице, протојереј-ставрофор Мираш Богавац и протојереј Дарко Пејић служено је Велико вечерње са читањем кољенопоклоних молитава, чиме вјерници, изображавају јединство хришћанске вјере, при чему се падање ничице током молитви чини у име Христовог страдања и његове смрти, а устајање у име Васкрсења Господа Исуса Христа. За вријеме падања ничице вјерници плету вијенчиће од траве, које носе кући.

У Мајсторовини прослављен празник Силаска Духа Светога

Игуман Јоаникије је честитао вјерном народу, окупљеном у древној немањићкој светињи, празник Педесетнице, дан "када славимо Силазак Светога Духа на Апостоле“.

"Отац Син и Свети Дух су се данас пројавили. Отац је послао Светога Духа преко свога Сина, на свете и свечасне Апостоле, и тада су сви из разних народа једни друге разумијевали. То значи, драга браћо и сестре, да ћемо и ми, ако живимо хришћански, призивамо Бога и трудимо се око свог спасења, разумјети једни друге и туђе језике, бесједио је отац Јоаникије.

Отац Дарко је подсјетио на ријечи једног Светитеља који је казао "да није било овога дана не би било ни хришћанства“.

У Мајсторовини прослављен празник Силаска Духа Светога

"Јесте се Христос оваплотио, дошао и живио на земљи са људима, и проповиједао и чинио безбројна чуда која су Апостоли видјели, међутим, Јеванђеље нам свједочи шта се десило са људима, па и са Апостолима када је Христос распет и сахрањен. Апостоли су се уплашили у разбјежали и 40 дана су се крили, иако им и у те дане јављао Христос. И поново их је свједочио, кријепио да је Он ту. Међутим, човјек слаб због множине гријехова, који су се накупили, ослабила вјера у човјеку, ослабила снага човјекова. Наиђе вјетар он се препадне, уплаши га талас, оштра и љута и јака ријеч. И човјек буде непрестано пун страха."

У Мајсторовини прослављен празник Силаска Духа Светога

"Ипак, када је Дух свети сишао на Свете Апостоле, они који су се крили, одједном су постали неустрашиви, храбри. Није било више бјежања и одступања, него су ишли напријед, свједочењем имена Христовог и чак свједочењем смрћу својом. Апостол Петар је распет на крсту, Свети Апостол Павле посјечен мачем, и сви апостоли изузев Светог Јована Богослова, су мученички страдали. Међутим, ни један се више није устрашио никога и ничега, јер су имали страх Божији и Духа Светога на себи и у себи. Треба, браћо и сестре, и нама Духа Светога, којег задобијамо крштењем, кроз свету Tајну миропомазања. Међутим, опет због гријехова својих помрачи се и уплаши срце човјеково. И устраши се човјек, и дозволи да га све плаши, да се свега устручава и боји. Па из страха почне да лаже да краде, да оговара друге, да их не поштује, да пакости и зло чини. Зато што се боји свега осим Бога, а човјек који има Духа Светога он се боји Бога и никога више. Ето то је разлика када ухватимо себе како о другима стално имамо неке примједбе и нешто да им кажемо, и брзи смо када треба да их прекоримо и упутимо им ружну ријеч. Међутим, то је доказ да смо пуни ружнога у себи, јер човјек који има Духа Светога нема да каже ништа ружно за другога. Он и ако каже шта ружно, каже за себе и о себи. Себе критикује и своја дјела суди. Е то је данашњи дан и данашњи празник, да познамо добро у другима и да гријехе своје познамо и да будемо себи и свом гријеху судије, а да имамо према Богу и другима широко срце, пуно љубави“, бесједио је отац Дарко.