Молитвено прослављена храмовна слава цркве Светог Атиногена на Вучјем долу и 144. годишњица славне Вучедолске битке

На празник Светог Атиногена, у сриједу 29. јула 2020. поводом славе храма Светог свештеномученика Атиногена на Вучјем долу и поводом 144 године од знамените Вучедолске битке, служена је света Литургија.

Молитвено прослављена храмовна слава цркве Светог Атиногена на Вучјем долу

Светим богослужењем у спомен-храму, посвећеном овом светитељу, а у спомен на црногорске и херцеговачке јунаке, који су своје животе дали за Крст Часни и слободу златну у славној бици на Вучјем долу, началствовао је парох граховски, протојереј-ставрофор Петар Крговић.
Саслуживали су: архимандрит Арсеније (Самарџић), настојатељ манастира Косијерево и надлежни парох, јереј Раденко Копривица уз молитвено учешће вјерног народа, који је приступио Светом Причешћу.

Данашњи празник и храмовну славу сабранима је честитао началствујући свештеник, о. Петар Крговић, који је говорио о потреби да вјерни народ редовно присуствује у светим богослужењима, а такође је бесједио о Вучедолској бици, указујући на храброст и одважност наших предака, учесника битке на Вучјем долу. Поучио је да и ми у данашњем времену, које је испуњено новим искушењима, треба да будемо храбри и неустрашиви, вођени примјерима оних, који су извојевали побједу над много јачим и бројнимијим непријатељем у славној бици на Вучјем долу.

Послије Литургије преломљен је славски колач и освештано жито.

У славу Светог свештеномученика Атиногена и у спомен на учеснике Вучедолске битке обављен је помен. У молитвама пред Господом поменути су црногорски и херцеговачки јунаци, који нијесу жалили да свој живот положе за одбрану свете вјере православне, за слободу и Крст часни.

По ријечима пароха бањанско-рудинског, о. Раденка Копривице данашње сабрање је протекло уз поштовање прописаних  здравствених мјера, те је ове године изостао дивни црквено-народни сабор, у којем, сваке године, у великом броју, учествује вјерни народ из Црне Горе и братске Херцеговине.

„Херцеговци су, прије 144 године, учествовали у славној Вучедолској бици и уз помоћ Црногораца извојевана је побједа над многобројнијом турском војском. На Вучјем долу смо, заједно са херцеговачким Владикама и свештенством, потврђивали и потврђујемо братску љубав и слогу, како смо навикли кроз вјекове, јер је то један народ. Ове године смо били ускраћени за њихово присуство, као и за присуство надлежног Епископа, владике Јоаникија, али смо у молитви били сви заједно“, казао нам је свештеник Копривица, додавши:

„Поштујући прописане мјере, тај прелијепи зелени предио на којем се одиграла Вучедолска битка, ове године, нажалост, није испунио наш честити народ, да се чује звук гусала, да се чује пјесма Херцеговаца и нас Црногораца, али нам је, ипак, пуно срце, јер смо кроз свету Литургију остварили заједницу са Богом и са душама витезова српског рода, јунацима из нашег краја, из Црне Горе и Херцеговине који су учествовали у бици на Вучјем долу, тако да смо, опет, Богу благодарни на свему“.

Сваког хришћанина, по ријечима свештеника Раденка Копривицие, поред вјере треба да краси и свједочење вјере својим дјелима и животом, чему нам је примјер и данашњи Свети свештеномученик Атиноген.

„Познато је да је он саставио ону чувену пјесму коју читамо на вечерњој служби „Свјетолости тиха“. Пострадао је мученички, у огњу, и удостојио се непролазног Царства небеског са својим сатрудницима и ученицима. Био је мученик првих вјекова Христове Цркве, давши и нама примјер. Није случајно, да се, управо, на његов празник одиграла битка на Вучјем долу. Наши мученици, који су дали свој живот у тој бици, било их је око 70 наших жртава, а много више на другој, турској страни, они су као Свети Атиноген своје животе принијели за одбрану свете вјере, слободе, свог народа, светиње огњишта, светиње олтара и рода православног“, рекао је за наш сајт свештеник Раденко Копривица.