На празник Светог Саве, првог Архиепископа српског, у суботу 27. јануара 2018, у Плужинама је одржана Светосавска академија, коју традиционално организују Епархија будимљанско–никшићка, манастир Пива и плужински Центар за културу.
Учеснике академије, свештенство, монаштво и бројну публику, са којима и предсједника Општине Плужине Мијушка Бајагића, поздравио је Миленко Мићановић, директор Центра за културу.
Он је подсјетио да је Свети Сава утемељитељ српске Цркве, школе и државе, син Стефана Немање и Ане, принц и угодник Божји, духовник, препородитељ народа српског, оснивач народне Цркве и њен први Архиепископ.
„Свети Сава је још за живота био, а и сада је, пред Престолом Творца највећи молитвеник српског народа. Он је наша звијезда водиља кроз православне горе, наш извор вјере светосавске који нас напаја вјечном љубављу према Богу и народу своме. Његов свети прах и света мјеста његовог имена говоре да је светац међу нама, да нас мири, храбри и соколи и да нас води светосавским путем ка Крсту и Христу“, казао је Мићановић.
Бесједу је казивао јереј Мирослав Михаиловић, парох плужински, поздрављајући Светосавско сабрање у име ЦО Плужине, игумана и настојатеља манастира Пива и Заграђе. Он је казао да се из Савиних бесједа и његовог житија јасно може закључити да је наш Светитељ сав био у Христу и од Христа.
„Његов програм је био пост, молитва, Јеванђеље. У тај програм је „упирао“ прстом свим људима без обрзира на расу, нацију или вјеру. Служио је Богу и позивао на служење и то је оно што је, заиста, главно, суштинско и најдубље стремљење Светог Саве“.
„Ако то не знамо, онда остајемо без јасне представе о њему и о нама самима, о времену у којем се налазимо и о сопственим искушењима и могућностима“, истакао је о. Мирослав.
Тај свети човјек неуморно је ширио ријеч Божју међу Србима, а Божја ријеч, додао је јереј Михаиловић, се шири само онда када се она живи и примјером свједочи.
„На Светој Гори Свети Сава је боравио од своје 17. до 33. године. Тридесет и три године живота имао је Господ наш Исус Христос када је напустио земаљски свијет, а своје ученике послао да проповједају нови савез Бога и људи. Света Гора је, управо, послала Светог Саву да буде прави и истински просветитељ на трагу Исуса Христа Господа нашег и Његових праслика у прошлости Јосифа и Мојсија, којима Светац толико личи“, бесједио је парох плужински.
Као што је Јосиф призвао свог оца Јакова да дође у Мисир и тамо се тјелесно исхрани и размножи, тако је Свети Сава, навео је о. Мирослав, призвао свог оца Немању у Свету Гору да се одатле „кроз њих двојицу, кроз Оца и Сина, а дејством Светог Духа, размножи сво духовно српство“.
„Као што је Бог призвао Мојсија да изведе народ из ропства, тако је призвао Светог Саву да нас крштава у име Оца и Сина и Светог Духа и да нас избави и избавља из ропства незнања, паганства, празновјерја и кривовјерја“.
„Као што је Христос Бог наш обновио старог човјека, није га поново створио, него га преобразио, тако је и Свети Сава обновио Србе, поново их родио Духом Светим. Имају и други народи своје обновитеље, свеце заштитнике; познат је обновитељ Ирске Свети Патрик, просветитељка Грузије Света равноапостолна Нина, Свети Серафим Саровски, велики обновитељ Руске Цркве, али ликови ових и других светаца, колико год били присутни и живи у народној традицији, не попримају оне митолошке размјере култног херојства и чудотворства, које има лик Светог Саве“, казао је, између осталог, свештеник Михаиловић.
У културно-умјетничком дијелу програма наступили су: црквени хор Преподобне мати Ангелине, подмладак КУД „Пива“, пјесник Ранко Мићановић, гуслар Здравко Кнежевић, рецитатори Јелена Митрић и Мирко Маџаревић.