Саборни храм Светог Василија Острошког у Никшићу и сам град, прославио је и ове године свечано и молитвено најрадоснији хришћански празник – Божић.
Свету Литургију на Бадњи дан служили су: протојереј-ставрофор Драган Крушић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, свештеници Остоја Кнежевић и Никола Зечевић, и ђакон др Никола Маројевић. Бадњи дан и празник Рођења Господа Исуса Христа пригодним празничним словом вјерницима је честитао је о. Драган, подсјетивши на симболику Бадњака – дрвета живота, које представља Господа Исуса Христа новорођеног Спаситеља човјечанства. Његовим доласком у наше домове, истакао је свештеник Крушић, Он члановима породице доноси здравље, изобиље плодова земаљских и духовну радост.
"Данас је Бадњи дан, дан када се у кућу уноси Бадњак, видљиви симбол рођења Богомладенца Христа. Бадњак као млади цер или храстова грана, симболички представља Спаситеља нашег Исуса Христа рођеног у Витлејему од Пречисте Дјеве Марије силом Светог и животворног Духа Божјег, Који је силом Свог Божанства раскинуо ланце ропства гријеху, обновио човјека и у њему разуктао пламен љубави према добру, према врлини, према Богу и омогућио му спасење од гријеха, зла и вјечне смрти, смрти духовне. Као што млад церић силином својом разбуктава ватру на огњишту, а јарким пламеном освјетљава све кутове домова наших, хришћански бадњак потиче још од оне чудесне, Божанствене витлејемске ноћи, када се у пастирској пећини родио Спаситељ човјечанства, а пастири који чуваху ноћу стражу код стада својег, ложили су ватру и гријали се. Када су пошли до Витлејема да виде шта се тамо догодило и шта им је поручио Господ, насјекли су и понијели доста грана да наложе ватру поред Новорођенчета и мајке Његове, јер она ноћ бјеше врло хладна“.
"Господ Исус Христос новорођени Спаситељ човјечанства у виду Бадњака улази у наш дом и свим члановима доноси здравље, изобиље плодова земаљских и духовну радост. Пошто се кућа окади по одајама се посипа слама да би нас подсјећала на ону сламу из јасала на коју је Пресвета Богородица положила Богомладенца. Када су мудраци дошли, даривали су га златом, смирном и тамјаном због чега се у нашим кућама у сламу мећу дарови за дјецу. А ораси, што их домаћин прије вечере баца на све четири стране свијета, симболички представљају Свету Тројицу, која влада васионом од истока до запада и од сјевера до југа. Она се човјечанству јавила јасно рођењем Господа Исуса Христа, његовим крштењем у ријеци Јордану и његовом науком. Користим прилику да истакнем, драга браћо и сестре, да не лишавате дјецу своју ових дивних божићних обичаја, који су духовна припрема за сверадосни догађај рођења Богомладенца Христа“, поручио је отац Драган.
Весеље и празнично расположење у Никшићу и околним мјестима почело је у раним вечерњим часовима. У никшићкој Саборној цркви Светог Василија Острошког, свим парохијским храмовима у околини, као и у домовима вјерника, уз молитву и пригодно славље прослављало се Бадње вече.
Окупљеном народу, након службе освећења Бадњака на платоу испред Саборног храма, обратио се јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, поздрављајући Високопреосвећеног Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија који је у присуству бројног свештенства и вјерног народа, и ове године благосиљао дрво живота.
Митрополит Амфилохије је у празничној бесједи казао да нам је свима потребан мир, онај мир који превазилази ум, кога пјевају анђели ријечима "Слава на висини Богу, а на земљи мир међу људима добра воља“.
"Благо онима који благовјесте мир, онај вишњи мир, јер овдје на земљи многи говоре о миру, а у срцу им је рат. Тако је још древни пророк забиљежио, тако је било и у прошлим временима, а тако је, нарочито, данас. Никад више није било говора о миру и у Уједињеним нацијама и у Европској Унији, међу нама и у другим државама и државицама. Сви говоре о миру, а, нажалост, највише се умножавају у ово наше вријеме, атомске бомбе, пројектили и сва остала отровна оружја, која не свједоче баш да је овај савремени свијет толико расположен за мир. То је мир који је само на устима, а није у срцу, а нас сабира не такав мир него мир који превазилази ум, онај мир кога пјевају анђели „Слава на висини Богу, а на земљи мир међу људима добра воља“.
"Тога мира нам треба, Небеског мира. Тај мир који је сам Он Христос од Дјеве рођени, Који мири Бога и људе, небо и земљу, Који мири људе међу собом, Који сједињује анђеле и људе, све људе и све земаљске народе сједињује око једне вјере, једног имена Божјег, једне правде, једне истине, једне свјетлости. Овај Бадњак је симбол те Божанске свјетлости која сија са Христовог лица. Један Бог, једна вјера, једна Света Тројица Бог љубави и мир. Истински, прави мир може бити утемељен на Богу љубави, на вјечној истини Његовој само онда када се тај мир и та истина и та љубав умножи и зацари у људским срцима“, казао је Митрополит Амфилохије.
Он је истакао да ни економског напретка, као ни напретка људске заједнице о којима се толико прича у наше вријеме, не може бити без духовног и моралног препорода. "Ако се срце човјеково не препороди, истакао је Владика, џаба су и најсавршенији закони, јер саможивом човјеку закон је што му срце жуди“.
"Онај мир Божији, који благовијести Својим рођењем Бог Христос Господ, Који нам даје мјеру тог мира и нуди начин како тај мир да се постигне, је оно што сија из овог Бадњака свом својом свјетлошћу и око чега нас сабира Господ. Много је сабрања и много удружења у овом свијету, много идеологија и партија које сабирају људе, али сва та удружења данас јесу, а сјутра нијесу. Пропадају царства и државе и оно царства у вријеме када се Христос родио, било је па пропало, гвоздено Римско царство и многа послије њег. Једино царство, једино сабрање, које траје двије хиљаде година, иако га гоне и прогоне, а календар је свједочанство свих оних мученика у њему уписаних, који су за Христа пострадали, који су гоњени и прогоњени, јесте Црква Божија. Ево је и дан данас се сабира, не око било чега, не око нечег пролазног, него око имена Божијег у коме је суд и правда, по ријечима Светога Петра Цетињскога. Сабира се око Христа Господа, око Његовог огња вјечног, Његове мудрости, Његове истине, око Дародавца живота, бесмртности, непролазности, љубави непролазне, братства које не може бити разорено, ни уништено. Око тога се сабирамо и зато је тако моћно ово сабрање“.
Честитајући Бадњи дан сабранима око Светог огња Владика је позвао на мирење, рекавши да смо на данашњи дан сви криви и да је без гријеха само Бог.
"Ова пјесма наша анђелска пјесма, Христова пјесма, Христов пут, Христов огањ, Христова истина, живот вјечни, та сила која препорађа душе, срца братими вјечном љубављу, то је оно што симболише овај бадњак. Благословен овај дивни сабор и сабрање, благослов Божији да сиђе на све вас, у ваша срца да се усели мир, узајамно праштање. Пазите, немој сјутра неко да приђе светињи и да прослави Божић, а да се није помирио, муж са женом, дијете са оцем и са мајком, пријатељ са пријатељем, кум са кумом, комшија са комшијом. Ко је крив, питаће ме; овдје на земљи смо сви криви, ако хоћемо поштено. Једини Који није крив и Који је без гријеха то је Бог, нема човјека без гријеха сем живог Бога. И зато: Опрости брате, данас славимо Божић, не могу више да имам према теби злобе и мржње, и да видите како ће тим малим гестом душе да процвјетају. И дај Боже да тако буде! Срећан Божић и благословен, ми Господу приносимо вино и жито, а Он нама да принесе здравље, изобиље, сваки напредак и срећу, а највише да Бог даде дјеце, јер тамо гдје има дјеце тамо има будућности. Мир Божији Христос се роди!“, поручио је на крају свог обраћања Високопреосвећени Архиепископ цетињски Г. Амфилохије.
Изведен је пригодан празнични програм у којем су учествовали: хорови Преподобне мати Ангелине и Светог новомученика Станка, народни гуслари Горан Перовић и Марко Шћепановић, те вокални солиста Џиле Џикнић.