Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог пророка Илије, у петак 2. августа, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.
Преосвећеном владици је саслуживало бројно свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке.
Обраћајући се вјерном народу, сабраном у Светом богослужењу , Преосвећени владика Јоаникије је говорио о старозавјетном пророку Илији, који је живио осам вјекова прије Христа, а својим животом је изобразио живот Христов, својим дјелима преднајавио Христова чудеса и проповијед Светог Јеванђеља.
"Међу светима у календару Православне Цркве има оних које посебно прослављамо. То су они који су се својим животом, у највећој мјери, колико је то човјеку могуће, саобразили са Господом Исусом Христом нашим Спаситељем, са Његовим ликом, који су се у највећој мјери Њему приближили и с Њим се сјединили, тако да се Господ Исус Христос настанио у њиховим срцима и у њиховим душама и сам Он дјеловао преко њих као преко неког освећеног сасуда и органа свог. Било је таквих и оних који су живјели на овој земљи прије доласка Христовог, прије Његовог рођења, има таквих доста који су живјели по доласку Христовом, послије оснивања Цркве. Међу онима који су се прије Христа пројавили као свети прослављамо велике пророке, а међу њима најчешће помињане Мојсија и Илију. Илија је толико упечатио себе у памћење вјерујућих људи као изабрани сасуд Божији да се посебно прославља, а ако има неког, осим Мојсија у старим временима, ко је својим животом изобразио Христа Господа то је онда, понајприје, Свети пророк Илија."
"Живио је светим животом, то је оно што је најважније, молио се Богу непрестано, живио у испосништву, служио Богу у све дане свог живота и многа чудеса су се пројавила везана за његов живот. Прво чудо које се помиње у предању, нема га записаног у Библији, али у старом јеврејском предању и врло је вјероватно, јер није све записано, је оно чудо које се догодило приликом његовог рођења. Кажу стари Јевреји када се родио Свети пророк Илија да су га анђели повијали у свјетлост и да су га хранили свјетлошћу, да је он гутао свјетлост, њоме се хранио, а то је назначило на почетку његову ревност и то је знак да ће се он испунити Духа Светог и силом истине Божије и да ће његова ријеч бити неодољива и његово дјело величанствено, као што је то и било
", нагласио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, поручујући:
"А ево и неких других чуда. Било је тада завладало незнабоштво у народу, паганство, идолопоклонство, тако да је, често, изгледало да не остаде нико осим Илије, али Илија не попушта, па се повела расправа који су исправнији људи, они који служе идолима или они који служе Богу Живом. Па Илија каже: Ајде, доведите ви те ваше свештенике и пророке, ви да принесете жртву прво, па ћу ја принијети жртву, да видимо коме ће се одазвати Господ. И они то тако и учинише, па на једну страну би 400 идолопоклоничких жречева који приносаху своје жртве, а на другој страни сам пророк Илија. Па каже Илија: Ајде, молите се ви вашим боговима, па ако се ваши богови одазову огњем да спале ваше жртве, онда су ваши богови истинити. Онај Бог Који се одазове огњем, да спали жртву, тај је истинити Бог. Они се молише, прво 400 њих, то су биле магијске радње, врло опасне, али се не деси ништа. У неко доба дана поче Илија мало да их изазива, каже: Јаче вичите, можда ваши богови спавају, можда су у неком послу, можда су отишли негдје на пут, да их призовете. Али опет не би ништа, а после тога Илија нареди да се постави жртвеник, да се донесу дрва, да се закоље теле угојено и онда нареди да се 3 пута сипа вода на жртвеник. Видите, вода, а они очекују да жртва буде спаљена, и он три пута сипа воду и вода потече и окваси све, а онда се он помоли Господу, завапи Господу ријечима: Господе Боже Израиљев, погледај на народ овај и услиши ме и пошаљи огањ са неба да спали жртву ову, да познају ови људи да си ти истинити Бог. И још неколико простих ријечи од срца рече и одмах је Господ послао огањ са неба и спали жртву. Било је и жестоког крвавог обрачуна са лажним пророцима и идолопоклоницима, али то је за нас сад мање битно, важно је да обратимо пажњу на ово да је Илија прво сипао воду, а онда се јавио огањ и то три пута. Шта би то значило, браћо и сестре, то је предизображење крштења светог, јер се три пута погружавамо у воду и силази огањ Божански, то је сила Духа Светог и крштава оне који се крштавају и присаједињује их Цркви, Дух Свети силази на њих. То је дакле, предизображење крштења."
"А има и друго што се догодило са Илијом, догодило се, управо, са њим зато што је био човек Божији, па је Господ преко њега чинио чуда и давао знаке и поучавао народ и давао му силу да твори чудеса. Да обратимо пажњу и на његов земаљски крај. Говори се да је он имао много ученика, међу њима највјернијег и најпознатијег Јелисеја, који је касније постао и пророк, његов ученик. Када се Илија спремао за одлазак са земље, Јелисеј га је молио да измоли од Господа да му да силу двапут већу, него што он има. О чему је то мислио Јелисеј, да ли се тиме гордио да је нешто достојнији. Не, него је видио са каквим злом мора да се бори, па се побојао да неће моћи да одоли толиком злу које је завладало у народу, ако буде имао само ону мјеру благодати коју је имао Илија, него треба му много више. А Илија њему каже: Ја то не могу учинити, али ајде са мном, молићемо се Господу, па када будем одлазио ја ћу ти дати мој плашт, ако те Господ услиши онда ћеш добити оно што тражиш, а ја ћу ти оставити мој плашт који сам носио, који ме је штитио и као успомену на мене. У том моменту анђели Господњи дођоше са неба и силе небеске и кола небеска се појавише и узеше Илију, узнесоше га на небо, а пророк Јелисеј остаде сам, молећи се да га Господ укријепи молитвама Илијиним. У том моменту Илија му спусти свој плашт, одлазећи на небо и тако оде на небо и нестаде, али остаде плашт пророку Јелисеју и доби Јелисеј велику силу да твори многа чудеса. Много је више описано чудеса пророка Јелисеја него пророка Илије у Светом писму. Шта ово значи, није то чудо само за себе него нешто много више значи, тиме је преко пророка Илије Господ изобразио оно што ће доћи, а то је изобразио васкрсењем Христовим, вазнесењем Његовим на небо, јер послије вазнесења Христовог на небо сишао је огањ Божански, а то је Господ послао Духа Светог, силу са висине да обуче своје апостоле и да их укријепи силом истине. У том смислу то треба тумачити. Силу Духа Светог, коју је добио пророк Јелисеј, добио је тек послије вазнесења Илијиног, као што су и свети апостоли добили силу Духа Светог и обукли се у силу са висине и опасали се силом истине, тек послије вазнесења Христовог, по Његовом обећању."
"Видимо, дакле, браћо и сестре да Господ устројава спасење овом свијету и да у овом свијету влада борба и владаће. Од почетка је почела, а владаће до краја свијета и вијека и, наравно, никада неће бити лако онима који вјерују, који иду путем Божијим, али они су у тој предности што знају којим путем иду и што их кријепи истина Божија и правда Божија и милост Божија, иако много страдају у овом свијету. Колико је тек страдао Свети пророк Илија, али никада није роптао, једино му је једном понестало снаге, па је говорио: Господе, Господе, сви одступише, сви падоше у идолопоклонство, ја остадох. Можете мислити како је светац Божији то доживљавао дубоко и како се мучила душа његова и срце његово и мисли његове како су га разапињале, а онда му се јавио Господ и каже: Илија, Илија, има још много оних који нијесу одступили и који нијесу преклонили кољена своја лажним боговима. И показао му да има седам хиљада оних који су још увијек остали вјерни. Увијек, у свим временима, у свим искушењима када изгледа да је народ одступио од вјере, није то баш тако, него нешто преовлада једно вријеме па буде и прође, као облак мрачни што наиђе и прође, али опет се изведри. Тако је то у нашем животу, драга браћо и сестре, то су знали наши преци, јер су пролазили кроз иста искушења, а чини ми се и кроз још тежа и гора."
"И ова светиња је томе свједок, драга браћо и сестре. Припремамо се за прославу великог јубилеја, имамо дивне свечаности, молим вас да се укључите, да дођете и да помогнете, јер ова свечаност је толико обимна да превазилази наше снаге. Свима је нама част да се укључимо у прославу осамстогодишњице ове светиње, страдалне, мученичке, али славне немањићке светиње. Бога вас благословио, срећан вам празник и молитве Светог Илије пророка да буду са свима вама. Амин. Боже дај!", закључио је Преосвећени Владика.