О. Миајло Бацковић: Свети Николај Мирликијски је најбољи путоказ и путеводитељ у нашим животним путевима како треба да живимо

На празник Светог Николаја архиепископа Мирликијског Чудотворца – Никољдан, у уторак 19. децембра 2023. године, света Литургија је служена у Саборном храму Светог Николе у Котору.

Никољдан у Саборном храмуу Котору

Празник Светог Николаја и храмовну славу  литургијском проповједи честитао је протојереј Миајло Бацковић.

Обраћајући се сабранима, о. Миајло је казао да је сваки човјек на свијету рођен по лику и обличју Божјем и по промислу Божјем, сваки човјек је боготражитељ и свака душа људска, а крштењем примамо Јеванђеље у себе.

„Као што рече Свети о. Јустин Поповић постајемо ходајуће мало Јеванђеље. Након крштење, када примимо Јеванђеље, примамо Христа причешћем у себе и постајемо христоносци. Питање је колико ћемо то Јеванђеље откривати у себи и својим дјелима и личним примјером другима је само оноликој мјери колико то наша слободна воља буде хтјела, јер је Бог сваком човјеку дао слободну вољу. Живот сваког човјека је као ови путеви којима ми данас идемо, па имамо оне знакове поред пута који нас упозоравају да је оштра кривина, да су радови на путу, да су рупе, узбрдица или низбрдица, да је поледило. Исто тако, сваки живот хришћанина има знакове и путеводитеље“.

„Један од њих, примјер кротости и правило вјере, образ кротости како каже тропар посвећен њему, био је, јесте и биће Свети Владика наш Мирликијски Чудотворац којег данас прослављамо. Он је био један дивни, кротки светитељ, човјек који је био ходајуће живо Јеванђеље, који је остварио својим животом то Јеванђеље. То је задатак сваког хришћанина. Свети Владика Николај Мирликијски Чудотворац није био нипочему рођењем својим и промислом Божјим различит од нас, јер је свима нама исто дато, само што је он својом вољом, спутавајући страсти и жеље овог свијета, откривао Јеванђеље у себи и постао живо ходајуће, остварено Јеванђеље у овом свијету“, истакао је отац Миајло.

Додао је да Свети Николај, онај дивни, скромни кротки старац, којег ових дана китимо око јелке, старац са сиједом брадом који тајно увече долази и помаже другима.

„Помаже, прије свега, сиротима и потребитима. Тај старац, Свети Никола својим чудесима и својим животом, остало је предање о њему, управо је тако помагао другима ноћу када не знају, остављајући им у обући њиховој и на прозорима дарове, поготово онима којима су ти дарови били намијењени да би што боље, достојније празник Рођења Богомладенца Христа. Тај кротки старац Никола је помагао свима, не желећи да то ико икад сазна, зато је то радио рано у зору или касно по ноћи да нико не види његова добра дјела. Тај његов примјер кротости, као што каже у његовом тропару, знао је понекад правдом Божјом да покаже да се истина Христова некад мора бранити и на начин као што је то бранио на Васељенском сабору када је Арија безумног, који је хулио против истине и против вјере, ошамарио“.

„Тиме је показао да се вјера брани кротошћу, смирењем, али и на овај начин, када то неко другачије не може да схвати. Господ му је дао силу, том дивном, кротком Николају Мирликијском Чудотворцу, који је био епископ града Мира и који је у том граду помагао, управо, чинећи добра дјела, као што рекох, тајно да нико други не зна. Он је најбољи путоказ, путеводитељ у овим нашим животним путевима како ми треба да живимо, поготово ви који имате храм Светог Николаја. Он је брзи помоћник који помаже на мору, на путевима и увијек, када му се обратимо, помаже сваком вјерном хришћанину. Сваки је човјек душа боготражитељска, сваки човјек ходи путем спасења само је битно куда и како ће тим путем проћи“.

„Нека на том путу свима вама, браћи и сестре, буде Свети Николај Мирликијски путеводитељ, а љубав коју Господ даје свима нама да нам буде око наше душе којим ћемо препознати те путеводитеље и правац ка спасењу и животу вјечном. Свима вама који славите нека је на здравље и спасење слава, а осталима на здравље и на спасење Свети Николај велики Чудотворац, наш Свети деда мраз, како га данас зову дјеца, а то је управо тај Свети Никола, сиједи, добри старац који помаже свима, а највише дјеци“, поручио је протојереј Миајло Бацковић.