Свети Мардарије прослављен у мјесту рођења – селу Корнет

Са благословом Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског и егзарха свештеног трона пећког, празник Светог Мардарија корнетског и љешанско-либертивилског и свеамериканског, свечано је и молитвено прослављен у уторак, 12. децембра 2023. године, у мјесту светитељевог рођења у селу Корнет у Љешанској нахији.

Свети Мардарије прослављен у мјесту рођења – селу Корнет

Светом литургијом началствовао је прoтојереј-ставрофор проф. др Милош Весин, парох чикашки и професор Богословског факултета у Либертивилу. Саслуживали су свештеници и свештеномонаси из Митрополије црногорско-приморске: протојереј мр Предраг Шћепановић, архијерејски намјесник подгоричко-даниловградски, протојереј Бојан Радуновић, парох зетски, јереј Велимир Бугарин, парох подгорички, јеромонах Максим, сабрат манастира Михољска Превлака и домаћин јереј Слободан Хаџи-Петровић, парох љешкопољски и Љешанске нахије.

Чтецирао је Вук Бундало, ученик првог разреда Православне Гимназије „Свети Сава“ из Подгорице.

За пјевницом су појали јереј Зоран Јовићевић, парох команско-бандићки, загарачки и загредски и Александар Вујовић, професор Богословије Светог Петра Цетињског и уредник Катихетског програма Радио Светигоре.
После прочитаних светописамских одељака из Апостола и Јеванђеља, сабраном вјерном народу пастирском поуком обратио се протојереј-ставрофор Милош Весин.

Сви сабрани су приступии Светој тајни причешћа, а потом је освештан и пререзан славски колач и освештано славско жито у част и спомен Светог Мардарија.

У току Литургије вјерни су имали прилику да се поклоне дјелићу часних моштију Светог Мардарија.

Потом је одслужен помен на гробу светитељеве мајке Јеле Петрове Ускоковић, која се упокојила 1924. године и сахрањена је у црквеном гробљу.

Овом приликом надлежни парох и домаћин презвитер Слободан Хаџи-Петровић, захвалио се на првом мјесту драгом госту, проти Милошу Весину, који је дошао из Чикага, да донесе благослов од ћивота и моштију новопросијавшег светитеља, који је поникао и рођен у овом славном мјесту.

На топлим ријечима добродошлице и захвалности, заблагодарио је прота Милош Весин, истакавши да је велика част и благослов бити и служити у цркви и мјесту одакле је Свети Мардарије, поручивши свима, нарочито светитељским племеницима и потомцима да се у свом животу угледају на свог великог учитеља Светог Мардарија.

После литургијског сабрања, освештавања славског колача и парастоса на гробу мајке Светог Мардарија, за све присутне приређено је послужење, за које се потрудила породица Бундало.

Свештенство и вјерни народ је посјетило и родну кућу Светог Мардарија, а после сабрања на Корнету посјетили су и Цркву Светих новомученика на Пардусу.

мр Александар Вујовић

Извор: Митрополија црногорско-приморска