Одржана хуманитарна академија „Божић – загрљај Бога и човјека“

Братство православне омладине „Светог Василија Острошког“ из Никшића организовало је, са благословом Епископа будимљанско-никшићког Г. Методија, у петак 15. децембра 2023. године, у сали Никшићког позоришта, хуманитарну академију „Божић – загрљај Бога и човјека“, чији приход од продатих карата је намијењен породици Јањушевић, самохраној мајци са троје дјеце из Никшића.

Одржана хуманитарна академија „Божић – загрљај Бога и човјека“

Многобројни сабрани, у препуној сали Никшићког позоришта, са којима и предсједнике Општине и СО Никшић, свештенство и монаштво, чланове породице Јањушевић, благословио је протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, који је био предсједник Братства, основаног 1992. године.

„Шта је то што је обиљежило рад и дјелатност и постојање ове благословене институције? То је пут Светог Василија, који је уствари пут богочовјека, а пут богочовјека којим је неустрашиво, стамено и благословено ишао Свети Василије, утро нам стазу којом треба да идемо и којом, ево, тридесет и више година иду чланови овог Братства. То је пут љубави, радости, мира, вјере, пожртвовања, милосрђа. Апостол Павле каже: Вјера без дјела је мртва вјера, и ако та вјера није подржана и посвједочена дјелима онда ће она нестати и онда би ово Братство до сад престало да постоји да, управо, дјела чланова Братства Светог Василија Острошког нису била посвједочена дјелима“, казао је свештеник Јокић, нагласивши да дјела остају и бивају запамћена.

Подсјетио је да су нека од тих дјела, у вријеме оснивања Братства, ратних `90.их година, било и претоварање прикупљене помоћи, на жељезничкој станици у Никшићу, заједно са Владиком Атанасијем, претоварали помоћ, а што блаженопочивши Епископ захумско-херцеговачки никада није заборавио.

Одржана хуманитарна академија „Божић – загрљај Бога и човјека“

„Кад бисте дошли у Тврдош и кад бисте рекли да сте из Никшића увијек је силазио шта год да је радио, да поздрави Никшићане и никад то није заборављао. Управо та дјела је најљепша икона овог Братства и хвала Богу што садашњи чланови братства и сестринства се труде да, прије свега, учествују активно у црквеном животу који је темељ нашег постојања и оног пута Светог Василија. То је темељ на којем све градимо, жива литургијска, црквена заједница која је у Никшићу овако лијепа као што сте ви лијепи вечерас, ви који је свједочите и живите сваки дан вашим дјелима, вашим животом“.

„Прича, као што рекох, може проћи, а ми својим животом желимо да будемо на том путу и да по оној новозавјетној кажемо свима: Дођите и видите! Ми смо ту, такви какви смо, имамо свог Господа и Његовог угодника који су наши путеводитељи у живот вјечни. Зато је наша вјера свједочанство, а најљепше се свједочи овако благословеним дјелима и хвала Богу што је иницијатива потекла од младих људи. Када од младости своје себе предамо Господу онда смо на путу Светог Василија, а тај пут је непоколебљив, неустрашив, пут са којег нас нико не може скренути“.

„Нека Господ свима вама који учествујете у овој акцији својом лептом, оном удовичином лептом која је била већа од свих и великих прилога који су други давали, јер је била од срца, а кад се овако скупимо – то је Црква Божја кад се скупимо онда можемо много. Кад смо заједно, онда можемо све и то никада да не заборавимо да једни без других не можемо и онда да помогнемо једни другима кад нам је потребно. Увијек су у Цркви потребити, сви смо некад потребити и свима некад треба двиг другог ка нама да нас спаси, да нас избави, а онда и тај наш двиг да буде ка другоме узвишен, лијеп, и да, на крају свега, не буде имао рачуницу осим рачунице љубави Божј. И као што рече наш Митрополит Амфилохије, на чијем темељу и његовој ријечи је настало ово Братство: Ништа не дугујемо једни другима, осим љубави. Нека нас та љубав сакупља да чинимо многа добра, дивна дјела и да можемо, тако чинећи, бити истински свједоци, бити они који ходимо путем Светог Василија Острошког“, поручио је протојереј-ставрофор Слободан Јокић.

Одржана хуманитарна академија „Божић – загрљај Бога и човјека“

У програму академије учествовали су: хор Преподобне мајке Ангелине под вођством проф. Ане Бојић, рецитаторка Анастасија Вемић, најмлађа учесница вечери уз клавирску пратњу Милене Поповић, појац свештеник Лука Цицмил, парох пивски, који је, такође, био предсједник Братства, хармоникаш Богић Кецојевић, фрулаш Радован Сукновић, Милица Булатовић и Исидора Вилотијевић су, уз гитарску пратњу Немање Поповића, казивале стихове Ловћенског Тајновидца и Матије Бећковића, извођачи изворних пјесама Радуле Петрушић, Петар Милатовић и Лука Глиговић, гуслар Никола Кривокапић, етно појац Тијана Вучетић, чланови КУД „Захумље“, изводећи сплет игара из Црне Горе. Сви учесници програма на крају вечери су заједно отпјевали пјесму „Вјера вјечна“.