Прослављен празник Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Никољцу у Бијелом Пољу

Храмовна слава цркве Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Никољцу у Бијелом Пољу прослављена је  данас Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештентво Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије, уз саслуживање великог броја свештенослужитеља и вјерног народа.

На радост вјерника и свечара у тај храм стигао је и дио моштију Светог Николе.

У архијерејској бесједи послије причешћа великог броја вјерника, Епископ Методије је подсјетио да данас славимо нашег заступника, великог Оца Цркве и покровитеља, који се слави у свим православним земљама, па и Русији одакле је синоћ допутовао.

“И у далеком Сибиру прослављају Светог Николаја и то је чудо како је баш тога светитеља цјелокупно православно хришћанство изабрало за посебног светитеља и заштитника. Па ево у српском народу кажу пола народа слави Светог Николаја а пола иде на славу”, бесједио је Владика Методије.

Подсјећајући на латинску пословицу “Nil utilius sole et sale” – ништа нема корисније од сунца, то јест свјетлости и соли. Владика је напоменуо да и у данашњем Јеванђељу Господ говори хришћанима “ви сте со земљи”.

“Није рекао ви ћете бити со земљи или ви имате потенцијал, него - сада сте со земљи, овога тренутка. А шта со и свјетлост значе знамо и ми људи овог времена. Још је Христос, како чусмо у Јеванђељу рекао “будите свјетлост свијету”, "Тако да се свијетли свјетлост ваша пред људима, да виде ваша добра дјела и прославе Оца вашега који је на Небесима".

И Свети Николај није био ништа друго него свјетлост која је у његовом и свим временима и до данашњег дана свијетлила свим хрићшанима, и онима који то нису, и опомињала на ону небеску свјетлост од које треба сви да напајамо душе своје а сољу да преображавамо све “, рекао је Владика Методије.

“Kао што је со била потребна храни да се не поквари тако и свака душа  људска, која је крштена благодаћу Духа Светога, па послије тога молитвом и дјелима хришћанским облагодаћена, је со и осољена, да се не уквари не само за времена него и за сву вјечност,  и до Царства небескога ако Бог да, докле треба да досегнемо.”

Нека вам је Свети Николај у помоћи, нека вам душу освијетли и озари молитвама његовим”, бесједио је Владика Методије.