Свети Амфилохије Иконијски прослављен у Жупском манастиру

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је Свету Архијерејску Литургију, на празник Светог Амфилохија Иконијског, у понедјељак 6. децембра 2021. у Жупском манастиру, у параклису посвећеном овом великом угоднику Божјем.

Свети Амфилохије Иконијски прослављен у Жупском манастиру

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво из више Епархија наше Свете Цркве, а литургијском сабрању присуствовао је бројни вјерни народ Жупе Никшићке, Никшића и других крајева Црне Горе.

Владика је, ријечима архипастирске бесједе, честитао празник Светог Амфилохија Иконијског, а мати Ефимији, игуманији Жупског манастира и сестринству ове обитељи, храмовну славу.

„Срећан празник Светог Амфилохија Иконијског, дивни празник који нас је сабрао овдје са свих страна, довео нам о. Варнаву, о. Данила и о. Кирила из бихаћко-петровачке Епархије и са Косова и Метохије, и нас сабрао са свих страна да продужимо и наставимо оно што је увијек бивало и што ће бити до краја свијета и вијека, а то је свети континуитет од Христа Бога нашег, преко Светих апостола и Светих Отаца, Светог Амфилохија Иконијског, преко Светитеља наших из ових крајева до скорашњих наших Отаца, Амфилохија нашег Митрополита, оца и учитеља, чији је ово имендан“, рекао је Епископ Методије, додавши да се данас сјећамо и осталих отаца, као што је Архимандрит Лазар, oстрошки Игуман, који се упокојио на данашњи дан.

„Упокојио се на дан Светог Амфилохија, а Митрополит се упокојио на дан Светог Петра Цетињског. То је континуитет свети, тајна дубока, златна нит истинска, која нас повезује од Христоса до нас и оних који ће доћи послије нас, до краја свијета и вијека, обједињујући у једно тијело Христово, оно Тијело којим смо се ми данас, на светој Литургији причестили са Тијелом Његовим Пресветим и Крвљу Његовом Пресветом“, казао је Његово Преосвештенство.

Сјећајући се наших отаца и учитеља, Владика је навео да нас је Митрополит Амфилохије учио ономе што је он прво задобио благодаћу Духа Светог, а то је да нам формира карактер и менталитет хришћански и да помири све људе с којима је дошао у контакт.

„А ми, ако не можемо да будемо миротворци као што су били учитељи наши, онда, макар, можемо да измиримо себе са другима, ако не можемо друге међусобно да миримо као што су то чинили учитељи наши. А кад се сјетимо архимандрита Лазара, игумана Острошког, он нас је учио смирењу и трезвеноумљу, као што је данашње Јеванђеље казало да без оних који страже, то значи без оних који су у трезвењу, нијесу опијени мислима, маштањима, разним жељама овог свијета које нас понесу, него су у трезвеноумљу, трезвењу, и у стражењу над собом, чекају онај тренутак који је сада, јер Христос је сада и овдје међу нама. Царство небеско је већ дошло међу нас, само ми треба да се освијестимо и пробудимо, да Христоса, Који је сада и овдје међу нама, препознамо и примимо“, бесједио је Епископ Методије.

Поучавао је да се препознавање Христа Бога нашег дешава сваког тренутка, то неће бити само један историјски тренутак, већ је то, нагласио је Владика, сваки тренутак, па и овај сада.

„А кад препознамо Христа, онда ћемо препознати Њега и у ближњему својему. Христу Богу нашем, Који нам је подарио и Који је диван у Светима својим, учитељима и пастирима нашим, да нас благослови и упути на тај дивни истински пут који је свети континуитет, и да спаси душе наше, Њему нека је слава са Његовим Оцем беспочетним и Духом Светим у вјекове вјекова“.

„Нека је мати Ефимији срећна слава овог храма, а мати Амфилохији нека је срећан имендан, и свима вама благослов и мир од Господа Бога нашег“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Методије.

Благосиљан је славски колач и жито, а у празничној радости преломљен је и славски колач поводом имендана мати Амфилохије, игуманије манастира Шудикова.

Заједничарење у част угодника Божјег Светитеља Амфилохија Иконијског, настављено је уз трпезу братске љубави, коју су са великом љубављу и трудом припремиле игуманија Ефимија и сестре манастира Жупа.