У препуној крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици вечерас је одржана свечана духовна академија посвећена 3о-ој годишњици архијерејске и 25-ој годишњици митрополитске службе Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија.
Академији су присуствовали: изасланик Патријарха московског и све Русије господина Кирила Његово Високопреосвештенство Митрополит ташкентски и узбекистански Викентије, стални члан Синода Руске православне цркве, Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован, Њихова Преосвештенства Епископи шумадијски Јован, жички Јустин, захумско-херцеговачки и приморски Григорије, рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије, будимљанско-никшићки Јоаникије, бихачко-петровачки Атанасије, нишки Јован, пакрачко-славонски Јован, полошко-кумановски Јоаким, тимочки Иларион, умировљени захумско-херцеговачки Атанасије, затим игуман манастира Хиландара архимандрит Методије, амбасадор Србије у Подгорици Зоран Бингулац, те многобројно свештенство, свештеномонаштво и монаштво.
Митрополита Амфилохија и госте поздравио је предсједник Одбора за прославу јубилеја Епископ будимљанско-никшићки господин Јоаникије, који је рекао да овај скуп испуњава наше осјећање благодарности Богу за изобилне дарове које је излио на Своју Цркву преко Високопреосвештеног Митрополита Амфилохија.
„Нека Господ нашрем Митрополиту да снаге да и даље часно, свето и плодоносно носи бреме своје архијерејске службе у Црној Гори, нека носи на својим плећима свој народ и Црну Гору. На његова плећа Господ полаже и многа друга бремена у Својој Светој Цркви, тако да његова служба обухвата, као и његове молитве цијелу васељену“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.
Поруку и честитку Патријарха московског и све Русије господина Кирила Митрополиту Амфилохију пренио је Патријархов изасланик Митрополит ташкентски и узбекистански господин Викентије, стални члан Светог Синода Руске православне цркве.
Свечану бесједу изговорио је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије, који је рекао да само спомињање имена Амфилохије у минулих тридесет година никога није остављало равнодушним – од оних који га истински воле до оних који га не навиде.
Он је казао да је Митрополитов први избор био да учи богословске школе.
„Стога пред нама стоји тако сложена личност, интелектуално снажна, дубоког проживљеног богословља, велике ширине и безграничног човјекољубља“, казао је Владика Григорије.
Он је казао да је Митрополитов други избор – монаштво.
„Инспирисан својим старцем Пајсијем Светогорским и Јустином Ћелијским, он постаје истински монах, послушан у свему Христу и Цркви. Зато, кад год кажемо његово име Амфилохије – као да смо изговорили ријеч монах“, рекао је Епископ захумско-херцеговачки и додао да је очинство једна од главних одлика Митрополитове личности.
Владика Григорије је објаснио да Митрополит Амфилохије већ као Епископ банатски своје владиковање разумијева и живи као родитељство.
„Он почиње да рађа и одгаја нову дјецу чинећи их дјецом Цркве Христове. Епископство му се очитује у сусрету, личном односу из којег се чудесно јављају љубав и повјерење. Он најједноставније и најискреније свједочи човјекољубивог Христа“, казао је Владика.
Он је посебно нагласио да је већ тада постало јасно да руковођењем Владике Амфилохија женско монаштво код Срба доживљава свој највећи процват.
„Као Митрополит црногорско-приморски је на сопственој кожи искусио оне библијске ријечи да пророк нигдје није без части, осим у постојбини својој и међу родбином у дому своме. Црна Гора је у последње двије деценије у сусрету и сукобу са морачким пророком Амфилохијем и то је најочитији доказ да народ и Црква потребују пророчку ријеч. Та ријеч је често неразумљива и болна, али љековита. Да није тако, зар би црногорски манастири данас били пуни живота и молитве, зар би у Црној Гори било толико дивних свештеника и вјерника чија лица сијају и свијетле у тамној стварности свијета и времена у којем живимо“, нагласио је Владика.
„Пророк је одувијек несхваћен, али је поштован. И ничије уши, осим оних који их затискују, не могу а да не чују његову ријеч“, закључио је Владика Григорије.
Приказан је и документарни филм о животу и дјелу Митрополита Амфилохија, а у умјетничком дијелу програма наступили су Српски византијски хор „Мојсије Петровић“ из Београда, Културно-умјетничко друштво „Ђурђеванско коло“ из Подгорице и глумац Славиша Чуровић.