У ове априлске дане 1999. године трајала је седамдесетосмодневна агресија НАТО снага на нашу земљу Савезну Републику Југославију.
Поводом двадесет друге годишњице, на Васкршњи понедјељак 3. маја 2021. године Светом архијерејском литургијом, којом ће началствовати Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије администратор Митрополије Црногорско-приморске, у цркви у изградњи посвећеној Светој Петки у Мурину и поменом код спомен чесме на тргу НАТО жртава биће обиљежена годишњица једног од најкрвавијих датума у новијој историји Црне Горе, када је бомбардовањем Мурина страдало троје дјеце и троје одраслих током агресије назване ,,Милосрдни анђео“.
Отац Бојан Радуновић надлежни парох казао је за Радио-Светигору да ће се ове године помен обавити у измијењеним околностима због вируса корона, уз поштовање епидемиолошких мјера.
,,Због поштовања канона Цркве, с обзиром да 30. април пада на Велики петак, годишњица страдања шесторо цивила у Мурину биће обиљежена на Велики понедјељак што је велика утјеха за породице пострадалих да се на Васкрс помиње њихово име у нади да ће мурински мученици васкрснути кад за то дође час Господњи“- каже отац Бојан и подсјећа да је наш народ навикао на страдања и да ће се страдала дјеца и мученици мурински придружити мученицима из ових крајева пивским, величким и горњеполимским.
,,По благослову блаженопочившег Митрополита Амфилохија када буде завршена градња и почело фрескописање цркве Свете Петке у Мурину биће живописана и фреска Муринских новомученика. Црква својим сјећањем покушава да пружи утјеху од Господа породицама жртава у Мурину коју се мало ко потрудио да им пружи у последње двадесет двије године“- каже отац Бојан.
Кажу да је циљ НАТО агресора тог 30. априла био мост на Лиму, а у том ,,циљу“ животе је изгубило троје дјеце Јулија Брудар (10), Оливера Максимовић (11), Мирослав Кнежевић (14 година) и троје одраслих Вукић Вулетић (46), Милка Кочановић (69) и Манојло Коматина (72).
Вјечан им спомен и Царство небеско.
Подсјећамо да је у нападу на СРЈ који је извршен без одобрења Савјета безбједности УН, што је био преседан, у Црној Гори је страдало 10 особа, међу којима и троје дјеце. Укупни крвави епилог НАТО бомбардовања СРЈ био је око 2 500 угашених живота цивила. Првог дана напада пала је и прва жртва агресије, деветнаестогодишњи војник, погинуо је на ратној стражи у кругу касарне „Милован Шарановић” у Даниловграду. У нападима који су услиједили 6. априла НАТО је бацио бомбе на аеродром у Голубовцима. 28. априла НАТО је извршио највећи удар на Црну Гору од почетка агресије на Југославију. На околину Подгорице, Даниловграда и Сутормана, пало је око 40 пројектила. Највише на аеродром Голубовци, док је подручје Зете засуто касетним бомбама. А мост у Мурину и даље стоји и опомиње као и натпис Трг НАТО жртава.
Извор: Митрополија црногорско-приморска