Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије служио је на празник Христовог Васкрсења свечану вечерњу службу у храму Христовог Васкрсења у Новом Прибоју.

Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархија милешевске, дабро-босанске и будимљанско-никшићке.

Послије вечерње службе услиједила је свечана свенародна литија улицама града.
Најрадоснији хришћански празник Васкрсења Господа Исуса Христа, вјерном народу, сабраном у великом броју, честитао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

"Отпјевасмо, драга браћо и сестре, ову пјесму Васкрсењу Христовом заједно са анђелима небеским, са светитељима Божјим и са цијелом Црквом Божјом. Сва твар, и небо и земља, радују се Васкрсењу Христовом и ми се укључујемо са овом пјесмом у ту радост, јер, Господ Исус Христос дође у овај свијет ради нас људи, ради нашег спасења, унизи Себе до крста и до смрти, и прими тридневно погребење да би нас Својим васкрсењем ослободио од смрти, да би нас, понижене гријехом, тамом и смрћу, усправио и увео у радост вјечног живота“.

Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

"То је суштина наше свете вјере, вјера у васкрсење Христово, а Христос је васкрсао да би и нас укључио у радост Свог васкрсења, да би нас учинио судионицима Свог васкрсења. Он, Својим доласком у овај свијет, крстом, смрћу и васкрсењем, даде нама опроштај грехова, обнови и уљепша људску природу, обнови људско заједништво, обнови љубав међу нама и нашем животу даде пуни смисао. Од дана доласка Христовог у овај свијет, а нарочито од момента Васкрсења све се измијенило, кроз Цркву коју је Он устројио на Својој животворној крви, ми постајемо нови људи, нова твар, нова заједница. У нама струји нови живот“, казао је Владика будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

Он је пожелио да свјетлост Благодатног огња, који је овом приликом пронијет улицама Прибоја, захвати све житеље овог града како би свјетлост истините вјере Христове оплеменила њихова срца ради међусобне љубави и праштања.

"Доживјели смо, драга браћо и сестре, у овом храму Васкрсења Христовог, ону радост коју су хришћани распрострли из вјечног града Јерусалима, ону радост која је засијала од гроба Христовог и од храма Васкрсења Његовог. Имао је овај храм и од раније, али од данас директну везу са храмом Васкрсења Христовог, та веза је нарочито потврђена доласком Благодатног огња, који се излио на Велику суботу и тај Благодатни огањ који силази са неба, потврђујући нашу вјеру и свједочећи да једино православном Патријарху јерусалимском, то значи Цркви Православној се даје огањ са Неба, да Господ Својом силом, Својом благодаћу и Својом свјетлошћу, потврђује истинитост апостолске проповиједи које се и ми држимо и коју ми, овакви какви смо, настављамо“.

Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

"Ево прилике да сви тај Благодатни огањ понесете својим домовима, да упалите своје домаће кандило. Пронијели смо га кроз град Прибој да би свјетлост огња Господњег, свјетлост истините вјере Христове, оне свјетлости која просвећује цио свијет, захватила и овај град и све оне који живе у њему, да би просвијетлила наша срца, умове и мисли, да би оплеменила наша осјећања, да би на такав начин међу нама било што више љубави, разумијевања, међусобног помагања и праштања, да нас оспособи да сваки неспоразум и сваки раздор, који се јавља у људској заједници, увијек као људи, као хришћани превазилазимо милошћу и благодаћу Божјом“.

Владика Јоаникије на Васкрс служио свечану вечерњу службу у Прибоју

"Нека, чесни оци, драга браћо и сестре, буде срећна слава овом светом храму, срећан празник Васкрсења Христовог свима. Нека буде на здравље, на спасење и на благослов свима вама ова свештена литија, свештени ход који учинисмо у славу Васкрсења Христовог, нека радост Васкрсења, вјечна и непролазна, прожме ваша срца и уђе у ваше душе, ваше домове и ваше породице да би, на такав начин, било што више добра у нашим душама и у овом граду и у цијелом свијету“, поручио је на крају своје бесједе Владика Јоаникије.