Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије служио је на Васкршњи понедјељак, 13. априла 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Милешева.

Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије милешевске и будимљанско-никшићке. У литургијском сабрању учествовао је велики број вјерника који су се, у радости Празника над празницима, причестили Светим Тајнама Христовим.
Бесједио је Преосвећени владика Јоаникије који је казао да се дани Свијетле седмице прослављају као један дан, настојећи, на тај начин, да радост Васкрсења Христовог прожме све дане нашег живота.

Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

И други дан послије васкрсења Христовог славимо, као и први дан и цијелу ову седмицу називамо Свијетлом седмицом и доживљавамо је као један дан, као један недјељив празник, јер је засијало Сунце правде из гроба. Господ Исус Христос је устао из мртвих, побиједивши смрт јер је крстом Својим сишао у ад, у доње свјетове, просвијетлио таму ада и душе, које су биле заробљене тамом и ланцима смрти, ослободио од окова, даровао нам свима слободу и радост новог живота“.

Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

Зато, прослављајући Христа као свјетлост новог дана, новог живота, новог вијека, као свјетлост Царства Божјег, ми ове дане Свијетле седмице доживљавамо као један дан, настављајући васкршњу радост и настојећи тако да радост Васкрсења Христовог прожме све дане нашег живота да бисмо њоме живјели и у вјечности. Углавном се то тако и догађа, оно чиме смо се испунили у овом животу тако ћемо наставити и у вјечности. Ако смо се испунили вјечности Христове, свјетлости Христове, Његове радости, Његовог живота тим животом ћемо само наставити и у будућем вијеку, ако се испуњавамо тамом, пакошћу, мраком, гријесима, тим животом ћемо наставити и у будућем вијеку“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

Зато, нагласио је Владика, треба да се трудимо да живимо у свјетлости, као што нас учи Свети апостол Павле и као што је прије њега Господ Исус Христос рекао: "Ко иде за мном неће живјети у тами него ће имати свјетлост живота."

Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

"Имамо, драга браћо и сестре, ту свјетлост и ту радост које нам је Господ Исус Христос дао, и то је оно што се нарочито види на овај свијетли и велики празник, празник свјетлости, празник радости, празник новог живота, празник Христове побједе над смрћу, а Христова побједа над смрћу је таква да је Христос није задржао само за себе, него је и нас учинио причасницима и судионицима Његове побједе над смрћу. Зато је овај празник основа наше свете вјере, темељ на коме све градимо, празник који испуњује смислом наш живот, сва наша дјела, све наше трудове и све патње које у овом животу подносимо, носећи крст свој, идући за Господом, трудећи се да дани нашег живота буду испуњени са што више смисла, са што више радости, да учинимо једни другима радост, да учинимо једни другима љубав“.

Владика Јоаникије на Васкршњи понедјељак служио Литургију у манастиру Милешева

"На то нас позива Господ Исус Христос Својим животом, Својим дјелима, ријечима, а нарочито овим празником. Света Црква пјева да загрлимо једни друге, прославимо Васкрсење Христово, а то значи да будемо једномислени у Цркви Божјој, да чинимо сви оно што је за спасење својих ближњих, а тиме и за наше спасење, али, ипак, увијек да гледамо да, прије свега, љубимо једни друге да се на такав начин ослободимо саможивости, да бисмо хришћански поживјели у овом животу и да би наслиједили обећано нам Царство Небеско, царство новог живота, царство вјечности у Христу Исусу Господу нашем васкрслом из мртвих“, бесједио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.