Кипар: Освештан и отворен дом у коме се родио старац Јосиф Ватопедски

Друсеиа, округ Пафос, Кипар, 16. фебруар 2024

Старац Јосиф Ватопедски провео је 13 година као ученик великог светог Јосифа Исихасте на Светој Гори. Остао је у Новом скиту после упокојења свог старца 1959. године, боравећи тамо још 28 година. Године 1987. прелази у манастир Ватопед, где остаје до упокојења 1. јула 2009. године.

Кипар: Освештан и отворен дом у коме се родио старац Јосиф Ватопедски

Јуче је освештан и отворен као спомен обележје обновљени дом поштованог старца у Друсеји, округ Пафос на Кипру, преноси новинска агенција Ортодоксиа.

Иако напуштен након смрти родитеља старца Јосифа, манастир Ватопед се обавезао да обнови и улепша дом личним стварима Старца и серијом фотографија које приказују његов живот и монашки пут.

Дом је освештао архимандрит Јефрем, духовно чедо старца Јосифа и садашњи игуман ватопедски, у присуству Његовог високопреосвештенства Митрополита Лимасолског Атанасија, који је такође био духовно чедо Старца, и Његовог високопреосвештенства Митрополита Пафоског Тихика, г. који је изразио своју радост што  такав локалитет има у оквиру своје епархије.

У Старчевом дому биће и књиге које је он написао, „уводећи хиљаде људи у приближавање Богу, али и  своје монахе, које је оставио као духовни дар свету, при чему сваки од њих пише о свом путовању данас.”

Мошти старца Јосифа ексхумиране су на Светој Гори у октобру 2021. године.

Извор: orthochristian.com

Превела и приредила Љ.П.