Митрополит Теодосије (Снигирјев) о новој отимачкој шеми против УПЦ

Користећи нотарске формуларе, парохије се преносе на „ПЦУ“ и без показних састанака са гласањем за промену надлежности.

Митрополит Теодосије (Снигирјев)

Присталице „Православне цркве Украјине“ уводе нову шему напада на заједнице Украјинске православне цркве. Користећи је, врше пререгистрацију парохија и без показних састанака са гласањем за промену надлежности.

О томе је говорио Митрополит черкаски и канивски Теодосије (Снигирјев) на састанку архиjереjских намесника и игуманија епархијских манастира који је одржан 11. фебруара 2024. године у Черкаској епархијској управи .

„Ако је раније био састанак територијалне заједнице, који је заменио састанак верске заједнице и тако је отимачка шема функционисала, сада се тиме ни не замарају. Међутим, током протеклих шест месеци, као што знамо, један број верских заједница Черкаске епархије већ је пререгистрован у ПЦУ“, рекао је Митрополит Теодосије.

Ове пререгистрације се, према речима Владике, дешавају овако: отимачи долазе код нотара, штампају записник наводно одржаног састанка у парохији на нотарским формуларима, а нотар оверава потписи људи који су потписали записник са састанка.

„Не потврђује се да ли  ти људи имају икакве везе са верском заједницом – они немају никакве везе са тим — већ да се имена и презимена људи у записнику поклапају са подацима у њиховим пасошима”, рекао је Митрополит Теодосије.

Затим се записници са потписима овереним код нотара предају на поновну регистрацију. Биће веома тешко препознати је као незакониту.

„Ако се такав документ на нотарском формулару достави суду, судија ће погледати: видите, записник са састанка верске заједнице је на јавнобележничком обрасцу. Да, нема печата; да, нема статута, али ово је нотарски формулар. Читав број парохија, а у једном од намесништава скоро све парохије пререгистроване су на овај начин у року од шест месеци. Ни саме верске заједнице, ни старешине тих парохија  о овоме ни појма нису имали,” напомиње Митрополит Теодосије.

Према његовим речима, Черкаска епархија ће учинити све да се ово безакоње оконча. Пријаве, тужбе и жалбе биће поднете полицији, судовима и другим органима Украјине, Европском суду за људска права и Савету за људска права при Уједињеним нацијама.

Извор: pravlife

Са украјинског превела Јелена Бујевич